A Nokia, a Siemens és az Ericsson egyaránt abban bízik, hogy a háborús hangulatban megnő az emberek kapcsolattartási kedve. A bankok viszont gyengélkednek, részben a Credit Suisse Group profit warningja és leépítési tervei, részben a Morgan Stanley lépése miatt. A befektetési bank - amely egyébként ma teszi közzé - lefaragta az európai bankszektor jövő évi eredményére adott előrejelzését.
Az olajárak csaknem 2 százalékkal nőttek, miután hírek szerint az OPEC mégiscsak rászánja magát a kitermelési kvóta csökkentésére.
A német ipari termelés augusztusban hó/hó alapon 2 százalékkal bővült, rácáfolva a 0,1 százalék körüli csökkenést jelző elemzői várakozásokra. Éves összehasonlításban 1,3 százalékkal zsugorodott a termelés, de ez is jobb a 3,3 százalékos visszaesésről szóló prognózisoknál. A váratlanul jó adatot elemzők részben a munkanapok eltérő számával magyarázzák. Szeptemberben viszont 20 ezerrel nőtt a német munkanélküliek száma (szezonálisan kiigazított adatok szerint), szemben a biztató augusztussal, amikor 2 ezerrel kevesebb lett az állástalan
A lejáró devizaadósság forintban történő megújítása, valamint az MNB-nek a forint felértékelődése elszenvedett veszteségeinek pótlása jövőre 400 milliárd forint értékű többlet államkötvény kibocsátását teszi szükségessé - mondta Járai Zsigmond jegybankelnök.
Szerinte ennek javarészét külföldiek veszik meg, kisebb részben azonban belföldiek is jegyeznek a többletkibocsátásból. Járai szerint nem lesz monetáris szigorítás, vagyis az MNB sterilizálja a többletkibocsátást. A jegybankelnök úgy véli, a költségvetés kiadásainak növekedése idén és jövőre nem okoz érdemi inflációs nyomást, bár az államháztartás valós hiánya nagyobb lesz, mint a kimutatott deficit.
