Zenkin úgy értékelte, hogy a Mol Rt. ellenőrzi a TVK-t opciós részvényvásárlási jogai alapján, és a maga részéről szükségesnek ítélte az etilén előállításában monopolhelyzetben lévő magyar cég, illetve a fő etilénfelhasználó Borsodchem érdekegyeztetését, stratégiai együttműködését vagy akár összeolvadását.
A Szibur tervezett tőkeemelésére, a zártkörű részvénykibocsátásra vonatkozó terveket ismertetve Zenkin megerősítette, hogy az orosz petrolkémiai cég kész teljesíteni a BorsodChem-részvények vásárlására vonatkozó opcióját, a többségi pakett megszerzését, és ennek megfelelően - mivel a tulajdonrésze 33 százalék fölé emelkedik - kész nyilvános ajánlat megtételére is a többi részvényes számára, a magyar előírásoknak megfelelően.
A tőkeemelés keretében a Szibur számára érdekes vállalatok részvényeiért Szibur-részvényekkel fizetnének, s e részvénycsere mellett a tulajdonosok készpénzért is részvényekhez jutnának, ha a Szibur május 7-ére tervezett közgyűlése jóváhagyja a részvénykibocsátás terveit.
A részvénykibocsátással 70 milliárd rubelre (29 rubel/dollár) emelkedne a Szibur alaptőkéje, amely most alig 4,35 milliárd rubel, az év elején befejeződött második tőkeemelés ellenére is. Zenkin szerint az orosz cég jelenlegi piaci értéke mintegy 1,1 milliárd dollár.
Tavaly a Szibur 5,08 millió tonna szénhidrogént dolgozott fel, árbevétele 32,22 milliárd rubelt tett ki, adózás utáni profitja pedig 1,9 milliárd rubel volt. A cég aktívumai tavaly 2,74 milliárd rubelről 33,35 milliárd rubelre emelkedtek, míg saját tőkéje 1,0 milliárdról 4,9 milliárd rubelre nőtt. Az export értéke 5,56 milliárd rubel volt, azaz 201 millió dollár. A Szibur kivitele 1998-ban még csak 22 millió dollár volt.
Az orosz petrolkémiai cég a Borsodchemben 50 százalékos, a TVK-ban 25 százalékos részre kíván szert tenni - erősítette meg a főként vegyi szálak, műkaucsuk, gumiabroncsok, polimerek és cseppfolyósított gáz gyártásával foglalkozó Szibur alelnöke, azt hangoztatva, hogy a következő 5-6 év beruházásaira 3,7 milliárd dollárt szeretnének költeni, növelve a termékek feldolgozottsági szintjét.
A Sziburban jelenleg 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkező Gazprom orosz gázipari óriáscég az alaptőkeemelést követően megtartaná többségi ellenőrzését. A Gazprom igazgatótanácsa április 24-én dönt erről a kérdésről. Az első szakaszban kibocsátandó, 48,5 milliárd rubel értékű törzsrészvényből is ennek megfelelően vásárolna, illetve cserélne. A többi részvényen a részvények 33 százalékát birtokló olajtársaságok és a 16 százalékkal rendelkező petrolkémiai üzemek osztozkodnának. A második szakaszban kibocsátandó, 17,5 milliárd rubel névértékű elsőbbségi részvények nagyobb részét viszont a tervek szerint nyugati befektetési alapokkal jegyeztetnék le. A Gazprom-részesedés itt csak 38 százalékos lenne. A Szibur hamarosan a nyugati értéktőzsdékre is be akarja vezetni a részvényeit.
