A két évre szóló költségvetésben 2002-re 9,7 százalékos nyugdíjemelés szerepel, ami az úgynevezett svájci indexálásból adódó 6,5 százalékon felül 3 százalékos bónuszt is tartalmaz. A svájci indexálást a várható nettó átlagkereset-növekedés és a várható infláció alapján állapítják meg. Az idei folyamatok alapján azonban az átlagkeresetek jövő évi bővülése valószínűleg meghaladja a tervezettet. Számításaink szerint ezért 2,5-3 százalékos növekményre lenne szükség. Az indexáláson túl azzal is számolni kell, hogy a nyugdíjak kifizetésének forrását jelentő járulékokból várt bevétel 4-5 százalékkal haladja meg az ideit, vagyis nem lesz elegendő a tervezett nyugdíjemelés teljesítéséhez sem.
Varga Mihály pénzügyminiszter a közelmúltban elmondta, hogy a tárcánál már folynak a jövő évi nyugdíjemeléshez kapcsolódó számítások. A PM tegnapi tájékoztatása szerint azonban a nyugdíjemelés tervezett mértéke változatlan, de a nyugellátások előirányzata túlléphető. Az évközi nyugdíjemelés(ek) forrása vélhetően meglesz, mivel jövőre is tetemes járulékbevételi többlet várható.
B. Z.
