BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégsem módosítja a Pénzügyminisztérium a jövő évi nyugdíjemelés mértékét?

A Pénzügyminisztérium (PM) nem módosítja a jövő évi nyugdíjemelés egy évvel ezelőtt meghatározott mértékét, bár az annak kiszámításához figyelembe vett paraméterek időközben megváltoztak. A tárca magyarázata szerint az esetleg szükséges többlet-nyugdíjkiadások így is megvalósulhatnak, mivel a nyugellátások előirányzata túlléphető.

2001. október 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A két évre szóló költségvetésben 2002-re 9,7 százalékos nyugdíjemelés szerepel, ami az úgynevezett svájci indexálásból adódó 6,5 százalékon felül 3 százalékos bónuszt is tartalmaz. A svájci indexálást a várható nettó átlagkereset-növekedés és a várható infláció alapján állapítják meg. Az idei folyamatok alapján azonban az átlagkeresetek jövő évi bővülése valószínűleg meghaladja a tervezettet. Számításaink szerint ezért 2,5-3 százalékos növekményre lenne szükség. Az indexáláson túl azzal is számolni kell, hogy a nyugdíjak kifizetésének forrását jelentő járulékokból várt bevétel 4-5 százalékkal haladja meg az ideit, vagyis nem lesz elegendő a tervezett nyugdíjemelés teljesítéséhez sem.
Varga Mihály pénzügyminiszter a közelmúltban elmondta, hogy a tárcánál már folynak a jövő évi nyugdíjemeléshez kapcsolódó számítások. A PM tegnapi tájékoztatása szerint azonban a nyugdíjemelés tervezett mértéke változatlan, de a nyugellátások előirányzata túlléphető. Az évközi nyugdíjemelés(ek) forrása vélhetően meglesz, mivel jövőre is tetemes járulékbevételi többlet várható.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet