A korábbi gyakorlattal ellentétben a jövőben az Európai Unió polgárainak nyilvános közzétett bejegyzéseit is fel fogják használni Meta chatbotja, a Meta AI képzéséhez – közölte kedden a Facebookot birtokló vállalat. 

Még 2023-ban indult útnak az Egyesült Államokban a közösségi óriás AI-asszisztense, azonban az európai bevezetés elé akadályok gördültek, miután az ír adatvédelmi hatóság kifogásolta, hogy Facebook és Instagram felhasználók bejegyzéseit is felhasználják az AI-funkció alatt dolgozó modell betanításához. Március végén Európában is elérhetővé tette a chatbotját a Meta, következésképpen

41 európai országon felül újabb 21 tengerentúli régióban került be a WhatsApp, a Facebook, az Instagram és a Messenger szolgáltatásokba a Meta AI.

Az európaiaknak sincs kegyelem 

A közösségi óriás a héten jelentette be, hogy a későbbiekben Európában is felhasználja a nyilvános tartalmakat (vagyis a publikus bejegyzéseket és kommenteket) és a Meta mesterséges intelligenciájával folytatott interakciókat az AI-funkciója képzéséhez. A Mark Zuckerberg által vezetett cég álláspontja szerint ez a szükséges feltétele, hogy  az európai felhasználók és vállalkozások igényeihez tudjon alkalmazkodni a modell. 

Az unióban élő felhasználók a héten kapják meg az értesítést alkalmazáson vagy e-mailen keresztül az adatgyűjtési tevékenységről, és hogy pontosan milyen típusú információkat fog tárolni a Meta. Az értesítés emellett tartalmazni fogja az űrlap linkjét, amelyen keresztül a felhasználók leiratkozhatnak az adataik ilyen célból történő felhasználásáról.

A közlemény szerint az ismerősökkel és a családtagokkal folytatott privát üzenetekbe nem fog belenézni a cég, a 18 év alatti személyekhez köthető fiókokkal kapcsolatos nyilvános adatokat pedig egyáltalán nem használja fel képzési célokra.

Az amerikai vállalat szóvivője korábban hangsúlyozta, hogy a bevezetés a különböző európai szabályozó hatóságokkal folytatott közel egy éves intenzív együttműködés eredménye, miután az európai adatvédelmi testület (EDPB) decemberben úgy határozott, hogy a Meta megfelel a jogi kötelezettségeknek.

Temérdek bírságot szabtak ki a GDPR óta

A tavalyi évben 1,2 milliárd eurónyi bírságot szabtak ki az uniós adatvédelmi hatóságok, a GDPR bevezetése óta ez az összeg közel 6 milliárd euró volt. A legmagasabb bírságokkal a tech- és pénzügyi szektorokat sújtották. Bővebben >>>