Német partnereinkkel együtt egy új paktumon dolgozunk, amely nagyobb szigorúságot követelne meg az eurózónában: visszatérést a költségvetési egyensúlyhoz, alkotmányba iktatott aranyszabályt (az államadósságra és a költségvetési deficitre vonatkozóan) valamennyi országban, valamint nagyobb szolidaritást az eurózónán belül erősebb intézményekkel, amelyek a jelenleginél hatékonyabban tudnának beavatkozni - mondta a miniszter a France2 francia közszolgálati televízióban, hozzátéve valamennyi állam számára a zéró deficit lesz az alapszabály.
Arra a kérdésre, hogy az eurózóna kettészakadhat-e a jobban teljesítő és a lemaradó országokra, Valérie Pécresse azt válaszolta, hogy ezt Franciaország nem szeretné.
Kapcsolódó
Franciaország és Németország a múlt héten jelezte, hogy közös javaslatokat fognak előterjeszteni az adósságválság miatt politikai krízisbe került eurózóna kormányzásának megerősítésére.
Módosítanák a stabilitási paktumot
A két ország arról akarja meggyőzni uniós partnereit: módosítsák annak érdekében az euró-stabilitási paktumot, hogy túl magas deficit esetén automatikusan, szankciókkal járó eljárás indulhasson egy tagállam ellen, valamint hogy a költségvetési tervezeteket ezután Brüsszelnek is jóvá kelljen hagynia. Amennyiben ez nem lehetséges a 27 tagország szintjén, úgy Párizs és Berlin első lépésben az eurózóna országaival tenne ebbe az irányba lépéseket, ha pedig ez is falakba ütközne, akkor egy részükkel is hajlandó külön megállapodást kötni.
Francia kormányzati források arról számoltak be, hogy Berlin és Párizs között jelenleg is folynak a tárgyalások, és "a következő 48 órában nagy előrelépés várható". A francia elnök csütörtökön Toulonban, a német kancellár pedig pénteken a Bundestagban tartandó beszédében készül a tervezett megegyezés főbb pontjait ismertetni.
Párizs és Berlin között immár két éve a legnagyobb konfliktust az Európai Központi Bank szerepének megítélése okozza, amelynek Franciaország szeretné a beavatkozási lehetőségeit növelni. Ezenkívül vitás kérdés még az Európai Bizottságnak szánt szerep. Németország azt szeretné, ha a szervezetnek joga lenne elutasítani egy-egy tagállam költségvetési tervezetét túl nagy államháztartási hiány esetén, Párizs viszont nem támogatná a szuverenitás ilyen mértékű feladását az európai végrehajtó hatalom javára.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az osztrákok is készülhetnek a katonai szolgálatra, a németek jövőre már soroznak

Dél-koreai és török tojások millióival törnék le az árakat

Ezüst gazdaság: még alig látjuk, de elképesztő benne a potenciál

Brutális tempóban szakítják Trump aranykártyáját: kell az amerikai állampolgárság

Eljött a paradicsom a lakáspiacon: a garzonok mellett már a házakat is viszik

Megszólal Tiborcz István, minden részlet kiderül az értékmentésről

Feleszméltek a kkv-k, sorakoznak ezekért az autókért

Áttörő kutatás számol be a Covid hosszú távú hatásairól

Rászáll a NAV az otthonfelújítással csalókra
