- Az elmúlt hetekben számos hír jelent meg arról, hogy az államok milyen megoldásokkal igyekeznek segíteni a pénzügyi intézményeket likviditásuk fenntartásában. A hírekben eddig - az AIG-t leszámítva - nem szerepelt olyan információ, hogy biztosítót támogattak volna meg. Ehhez képest a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a napokban ajánlást fogalmazott meg arról, hogy a biztosítók tulajdonosai se vegyenek ki osztalékot. Mi erről a véleménye?
- Ami a Groupama Garanciát illeti, előzetesen egyeztettünk a részvényesekkel arról, hogy akkor kerül sor a Groupama-csoport szabályainak megfelelő osztalékkifizetésre, ha a társaság tőkefedezete stabil. Az OTP Garancia felügyelőbizottsága jóváhagyta a 2008-ra vonatkozó osztalék kifizetését, mivel a társaság sikeres évet zárt és stabil alapokon áll. Így az osztalékfizetés után is a szolvenciaszabályokban megfogalmazott minimális tőkeszükséglet több mint kétszáz százalékával rendelkezünk. Ami a biztosítási szektor egészét illeti, Európában nem tapasztalható, hogy a nem élet- és életbiztosító társaságok olyan bajban lennének, mint a bankok. Bár a részvényárfolyamok esése a biztosítóknak is veszteségeket okozott, ám jelentős tőkeerővel rendelkeznek, és azt sem szabad elfelejteni, hogy ellentétben a pénzintézetekkel, hosszú távú, tehát óvatos befektetésekkel rendelkeznek, mivel a biztosítás hosszú távú kockázatot jelent. A szektorra rendkívül szigorú tartalékképzési szabályok vonatkoznak. Ha a biztosítótársaságok betartják ezeket a szabályokat, ellen tudnak állni a pénzügyi válság hatásainak.
- Volt olyan biztosítótársasági vezető, aki aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a bankbiztosítói csoportokba befolyó pénzek segítségével esetleg biztosítói akvizíciókat finanszíroznak. Reális ez a félelem?
- Nem gondolom, hogy ez bekövetkezhet. A kormányok, amelyek jelentős összegeket adnak bankjaiknak likviditási és esetenként tőkefedezeti problémáik megoldása érdekében, nagyon odafigyelnek a felhasználás módjára. Bár egy biztosítót venni a bankok számára valóban jó befektetésnek tűnhet - az elmúlt tíz évben számos példát is láttunk rá -, most szinte lehetetlen, hogy a likviditási és szolvenciaproblémái megoldása érdekében éppen tőkeinjekcióhoz jutott pénzintézet engedélyt kapjon arra, hogy egy biztosítótársaság felvásárlása révén ilyen hosszú távra lekösse a rendelkezésére álló tőkét. Az érintett kormány véleményem szerint ezt nem fogadná el.
- Az azért érdekelne, hogy a jelenlegi körülmények között is licitálna-e a Groupama a Garancia Biztosító hálózatára?
- A történelmet nem lehet újraírni, ám úgy gondolom, hogy most sem gondolnánk meg magunkat, hiszen olyan nagy növekedési lehetőség van a magyar, de az egész régiós biztosítási piacban is, ami hosszú távon biztosítja befektetésünk megtérülését. Annak ellenére nem vizsgáljuk felül a terveket, hogy előzetesen mi sem kalkuláltunk ilyen méretű válsággal. Rövid távú célkitűzéseink természetesen módosulnak vagy megvalósításuk csúszik, de a stratégiai elképzelésekből nem akarunk engedni.
- A növekedési potenciált mennyire rontja, hogy a magyar piac megtakarítási hajlandósága nem túl nagy?
- Valóban, az életbiztosítási ágazat erős visszaesési szakaszban volt 2008-ban és van idén is, a 2004 és 2007 közötti erős növekedés után. Úgy gondoljuk azonban, hogy a biztonság, a kevésbé kockázatos megtakarítások iránti igény megmarad ezekben a nehéz időkben is (már ahol a háztartások képesek megtakarítani). Emellett pedig arra is lehet alapozni, hogy ha az emberek újra bízni kezdenek a gazdaságban - remélem, már 2010-től -, akkor a háztartások ismét elkezdenek hosszabb távra is félretenni, például a nyugdíjuk biztosítása érdekében.
- A megszorítások kapcsán most arról hallani, hogy pont ezeket a hosszú távú megtakarításokat támogató eszközöket kívánják megnyirbálni, megszüntetni.
- Egyetlen gazdaság sem tud működni a háztartások megtakarításai nélkül. Azt remélem, hogy olyan döntések születnek, amelyek nem csökkentik a háztartások megtakarítási készleteit és nem veszik el az emberek kedvét a hosszú távú megtakarításoktól. Ezek a hosszú távra szóló megtakarítások - mint amilyenek az életbiztosítások - ugyanis szükségesek a beruházások közép- és hosszú távú finanszírozásához. Hiányuk lefékezné a gazdaság újraindulását.
- Április elsejétől mindennek ellenére ezen a piacon kell boldogulniuk. Keveset lehetett hallani a fúzió előkészületeiről. Hol tartanak most?
- E hónap elejétől már egy valóban egységes, új biztosító működik Magyarországon. Az elmúlt hat hónapban nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy időben készen legyünk. Meghatároztuk a termékskálát, amelyet az új társaság kínálni fog, kijelöltük a vezetőket és felállítottuk az új szervezetet, új arculatot és marketingstratégiát terveztünk és lényegében készen van a mindezeket kiszolgálni képes informatikai rendszer is az új szerződések befogadására és a károk rendezésére.
- Mit hoz a fúzió a munkatársaknak?
- Amikor tavaly szeptemberben ideérkeztem, rendkívül nagy volt a bizonytalanság az OTP Garancián belül, ami teljesen természetes, ha új részvényes érkezik a társaságba. Az elmúlt télen nagyon sok időt fordítottunk arra, hogy elmondjuk a dolgozóknak, pontosan mit is akarunk tenni. Nemcsak kifelé, befelé is rendkívül fontos volt elmagyarázni, hogy miért tartottuk meg a Garancia nevet az új társaság márkanevében: ily módon mindkét társaság ügyfelei és munkavállalói is megőrzik a két előd társaság múltját. Az átszervezési munkát őszre szeretnénk teljesen lezárni. Ez alatt azt értem, hogy alapjaiban változtattuk meg a back office tevékenységet - a jövőben az eddigieknél lényegesen több embert kívánunk ráállítani ügyfélszolgálati munkára. Sokkal többen kerülnek majd "szembe" az ügyfelekkel azok közül is, akik eddig nem találkoztak velük a munkájuk során. Látnunk kell, hogy ki tud megfelelni az új elvárásoknak, adott esetben a szükséges képzés biztosítása mellett: nem akarunk tapasztalatok nélkül dönteni. Emellett stratégiai céljaink megvalósításához több biztosítási szakemberre is szükségünk lesz.
- A Groupama Garancia az OTP Bankkal együttműködve olyan bankbiztosítási modellt kíván megvalósítani, ahol két különböző tulajdonos van. Eddig Magyarországon az ilyen modellek nem voltak működőképesek. Mitől lesz más ez az együttműködés?
- Kapcsolatunk eredetisége a stratégiai együttműködés hosszúságában rejlik. Húszéves megállapodást kötöttünk az OTP Bankkal - azon túl, hogy a Groupama nyolcszázalékos tulajdonrészt szerzett a bankban. Nem tudunk minden kérdésre azonnal kész megoldással szolgálni, a kapcsolat lépésről lépésre építhető fel, a munka pedig már elindult. A cél az, hogy olyan együttműködés alakuljon ki, amelyben mindkét fél megtalálja saját számításait. Olyan termékeket kell kínálnunk, amelyek jól kiegészítik az OTP pénzintézeti kínálatát, és kellően egyszerűek ahhoz, hogy a banki értékesítők el tudják adni. A Groupama Garancia Biztosító esetében pedig ennek a fordítottjára lesz szükség.
- Közvetlenül tudják motiválni a bank alkalmazottait?
- Nem, de azt gondolom, nem is lenne jó, ha megtehetnénk. A bank feladata, hogy a saját értékesítési hálózatát irányítsa és a munkatársai számára kialakított érdekeltségi rendszerben megtalálja a biztosítások helyét, mint ahogy a mi hálózatunkban nekünk kell tudni azt, hogyan tudjuk kedvezővé tenni a bank termékeinek értékesítését munkatársaink, üzletkötőink számára. A partner által teljesítendő forgalmat helyi szinten állapítják meg, a konkrét tervszámokat évente fogjuk meghatározni. A banki értékesítés meghatározó jellegű lesz a Groupama Garancia fejlődésében, de emellett saját hálózatunkra és az alkuszi kapcsolatokra is komoly hangsúlyt helyezünk.
- Mire lehet képes az új biztosító rövid és középtávon?
- Nagyon alaposan készültünk a fúzióra, a folyamatokat úgy építettük fel, hogy az ügyfeleknek semmiféle nehézséget ne jelentsen az átállás. A korábban kötött szerződéseket maradéktalanul betartjuk, függetlenül attól, hogy melyik előd biztosító termékéről beszélünk. Természetesen, amikor csak erre mód nyílik, az ügyfeleknek fel fogjuk kínálni a lehetőséget arra, hogy az új portfólióból a számukra kedvezőbb konstrukcióra cseréljék biztosításukat. A biztosítási évfordulón mindenkinek bemutatjuk az új termékek többletszolgáltatásait, előnyeit, de a választás az ügyfél döntése. Végül remélem, hogy jobban teljesítünk, mint ami a piacon tapasztalható, elsősorban a törlési mutatók tekintetében. Az év végére számottevő ügyfél- és szerződésbővüléssel számolunk, a fúzióhoz kapcsolódó változások ellenére is. Rövid távon szeretnénk a magyar biztosítási piac ötödik helyét stabilan megtartani, de középtávon ennél merészebb tervünk is van: öt éven belül az első három biztosító közé kerülni.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.