Újabb salátatörvény tervezet kerül ki a kormány honlapjára. Ebből kiderül, hogy Pintér Sándor belügyminiszter több jogszabályt is felülírna a köznevelésben. Véleményezésre július 3-ig adtak időt, a terveket Nagy Márton gazdasági miniszter támogatja, vette észre a 24.hu.
A belügyminiszter átfogó javaslatcsomagot terjesztett elő a köznevelési rendszer fejlesztésére, amely több fontos változást hozna az intézmények működésében, az ellenőrzési mechanizmusokban, a pedagógusok teljesítményértékelésében, valamint a hátrányos helyzetű tanulók támogatásában.
A belügyminiszter javaslata szerint a pedagógusok teljesítményértékelése pontosabbá válna, az értékelő vezető az önértékelést is figyelembe véve állapítaná meg a teljesítményszintet, és az értékelt személy legfeljebb 5 munkanapon belül észrevételt tehet az értékeléshez. A változtatás január 1-jén lépne hatályba.
A napokban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a blogjában azt írta, hogy a teljesítményértékelés rendszere megbukott. A szubjektív értékelési szempontok, az értelmezhetetlen pontozás, valamint az aránytalan bérkülönbségek nem szolgálják a szakma elismerését vagy a motivációt. A PDSZ szerint: olyan rendszerre van szükség, ahol a teljesítményalapú pótlék nem épül be az alapbérbe, hanem évente felülvizsgálják.
Több szerepet kapnak az Oktatási Hivatal
A jövőben az Oktatási Hivatal (OH) megerősítené ellenőrző funkcióját, amelynek keretében mesterpedagógus szaktanácsadókat rendelhet ki az intézmények pedagógusai vagy igazgatói mellé, hogy szakmai támogatást nyújtsanak. Az ellenőrzések során nemcsak az intézményi eredményeket, hanem az elmúlt öt év országos méréseinek eredményeit és az ezekhez kapcsolódó intézkedéseket is vizsgálnák. Amennyiben az intézmény teljesítménye 70 százalék vagy annál alacsonyabb, a hivatal kötelezően szaktanácsadót rendelhet ki a fejlesztés érdekében.
Minden nevelési-oktatási intézményben biztosítani kell, hogy az igazgatói feladatok ellátása alatt, amikor a tanulók az intézményben tartózkodnak, legyen kijelölt személy, aki felelős az intézmény biztonságos működéséért. Ez lehet az igazgató, helyettese vagy a szervezeti szabályzatban meghatározott helyettes.
A közösségi szolgálatba beszámítható tevékenységek köre kibővül, így a tanulók által teljesítendő közösségi szolgálati időbe a véradás is beszámít majd, ezzel is ösztönözve a társadalmi felelősségvállalást.
A hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók beiskolázását segítenék az Arany János Tehetséggondozó Program módosításával. Ez a program már több mint 15 éve támogatja a szociálisan rászoruló, tehetséges diákokat, hogy jobb középiskolákban tanulhassanak, és eredményesen készülhessenek fel a felsőoktatásra.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

A Revolut felfüggeszti néhány szolgáltatását Magyarországon

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

Brutális lemaradás: 13 EU-ország már elérte, amiről mi csak álmodunk

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump megállapodott

Újabb BKK-s járaton szűnik meg az elsőajtós felszállás

Trump kivételt tenne a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal
