BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hónapokon belül csökkenhetnek a várólisták

Egy kormányrendelet szerint megszűnik az átlagfinanszírozás az egészségügyben, ez pedig azt is jelenti, hogy ismét teljesítmény alapján kapják a finanszírozást az intézmények. Majdnem 2,5 éven át átalányfinanszírozással dolgoztak a betegellátók, a várólisták ledolgozásában kevésbé voltak érdekeltek, ez most megváltozhat.

2023. február 7. kedd, 18:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megszűnik az átlagfinanszírozás az egészségügyben ismét visszaállnak a teljesítmény alapú finanszírozásra a kórházak és a járóbetegszakrendelők is, olvasható a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján. 

Mint írják: a Covid-19 járvány miatt bevezetett átlagfinanszírozás a 2023. február havi teljesítmények elszámolásától - 2023. április havi kifizetésektől - kezdődően megszűnik, azaz 2023. februártól a NEAK az egészségügyi ellátásokat a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően teljesítmény alapján finanszírozza. 

A várólisták is csökkenhetnek

A koronavírus-járvány kitörése előtt még az OECD országok között is nagyon jól állt Magyarország a várólisták tekintetében. A járvány miatt azonban az ellátatlan betegek száma felhalmozódott, és a várólistákat még mostanra sem sikerült lefaragni. Idén január elején 40,5 ezer beteg várt valamilyen műtéti beavatkozásra, most 37 ellátástípusnál vezet várólistát a NEAK.

Itt a leghosszabbak a várólisták 2023. év elején (fő)
Január Február
Szürkehályog-műtét 13 090 13 196
Térprotézisműtét 11 438 11 315
Csípőprotézis-műtét 7 828 7 604
Sérvműtét 1 967 2 513
Epekövesség műtét (laparoszkóppal) 1 378 1 338
Mandulaműtét 1 252 1 436
Gerincstabilizáló műtét 1 040 1 100
Forrás: NEAK

NEAK adatai szerint 2022-ben az egy évvel korábbi 616 ezer beteghez képest, 468 ezer beteg ellátása valósult meg az átlagfinanszírozás miatt, ez óriási elmaradást jelent, mondta Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója egy tavaly őszi egészségügyi konferencián. 

A járvány miatt változtattak

Legutóbb 2020. novemberében álltak át átlagfinanszírozásra a hazai egészségügyben akkor, amikor ismét emelkedni kezdett a koronavírusos betegek száma a kórházakban. Akkor a NEAK-kal szerződött szolgáltatók az előző háromhavi finanszírozási díj alapján számolt összeget kapták. 

A járó- és fekvőbeteg-szakellátásban, a háziorvosoknál, a fogászatokon, a betegszállításban, az otthoni szakápolás és a hospice ellátás finanszírozásában 2020. októberi teljesítmények elszámolásától kezdve lépett életbe az átlagfinanszírozás. Minden más ellátási forma finanszírozása a normál szabályok szerint történt.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet