BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

2033-ig megkapta az engedélyt a gödi akkugyár

A környezethasználati engedélyt annak ellenére kapta meg a Samsung-gyár, hogy a kormányhivatal eljárása szerint évek óta nem tartják be az előírt zajhatár-értékeket és üzemelő monitoring-kútjaik sincsenek.

2023. december 11. hétfő, 17:19

Fotó: MTI / Mónus Márton
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

December elsején lezárult a kormányhivatal által lefolytatott környezetvédelmi eljárás a gödi Samsung-gyár működésével kapcsolatban, az eljárást lezáró határozat alapján 2033-ig hatályos környezethasználati engedélyt kapott a gyár. Az eljárásban megállapították, hogy a gyár évek óta nem tartja be az előírt zajhatár-értékeket és üzemelő monitoring-kútjai sincsenek – írja az Átlátszó.

A teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás elrendelésére hivatalosan azért került sor, mert a beruházás területén megépülő második gyár nagy teljesítményű hőtermelő kazánjainak üzembe helyezése előtt a Samsung Zrt. nem szerezte meg a kötelező környezethasználati engedélyt.

A portál szerint a vizsgálat elrendeléséhez az évek óta tartó folyamatos zajszennyezés, valamint a gyárban használt több ezer tonna szerves oldószer és ennek a gödi kutakban kimutatott jelenléte is hozzájárult.

A környezethasználati engedély két zajkeltő forrás éjszakai működésének felfüggesztéséről is rendelkezik, azonban az Átlátszó szerint a gödiek azt tapasztalják, hogy a gyár éjjelente továbbra is ugyanolyan zajjal működik.

A hatóság emellett újabb zajcsökkentésekre kötelezte a Samsung-ot, azonban arról is írnak, hogy a jövőbeli fejlesztések miatt a későbbiekben valószínűleg újabb intézkedésekre lesz szükség. 

A kormányhivatal Népegészségügyi Osztálya a korábbi zajcsökkentő intézkedésekről azt állapította meg, hogy nem érték el a kívánt célt, mert a határérték túllépése továbbra is fennáll.

A talaj- és vízszennyezés ellenőrzésére monitoring kutak létesítését írták elő, ám ezek engedélyeit elegendő a jövőben megszereznie a Samsungnak.

kormányhivatal azzal indokolta, hogy csak öt év működés után került sor a környezeti hatások vizsgálatára, hogy „az elmúlt 4 évben a cellagyártási kapacitás messze elmaradt az engedélyezett mennyiséghez képest.” 

CATL: a bírósági ítéletnek nincs közvetlen hatása, folytatódik az építkezés
A Kúria megváltoztatta a Debreceni Törvényszék ítéletét, és megsemmisítette a katasztrófavédelmi hatóságnak a debreceni CATL-beruházásra kiadott engedélyét. A kínai akkumulátorgyár szerint viszont az ítélet nem befolyásolja az építkezést. Bővebben --->
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet