Kármán András pénzügyminiszter az Országgyűlés elé terjesztette az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvény módosításáról szóló javaslatát.
A törvénytervezet szerint a kormány fenntartja és meghosszabbítja az olajipari extraprofitadót, amely továbbra is a Brent és az Urál típusú kőolaj árkülönbözetéből számított nyereségre vonatkozik.
- A javaslat szerint a rendszer sávos logikája megmarad, de kiterjesztik az adózást a 2 és 5 amerikai dollár közötti árkülönbözetre is, amelyre 50 százalékos adó vonatkozna, az 5 dollár feletti részre pedig továbbra is 95 százalékos teher érvényes.
- A módosítás a jelenlegi szabályozás meghosszabbítását is tartalmazza, így a különadó 2027-ig is érvényben maradna, az új szabályokat elsőként a 2026 augusztusi kötelezettségre alkalmaznák.
A jogszabály nem nevesíti a vállalatokat, de a konstrukció továbbra is elsősorban a Molt érinti. A kormány számításai szerint
az intézkedés idén 6,25 milliárd, jövőre 15 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek.
„A nemzetközi energiapolitikai helyzet, az energiaárak tartós ingadozása, valamint az európai és globális gazdasági folyamatok következtében kialakult piaci bizonytalanság indokolttá teszi a kőolajtermék-előállítót terhelő különadó felülvizsgálatát” – olvasható az indoklásban.
Kármán András parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy a jelenlegi, piactorzító hatású különadók rendszere a jövőben átalakulhat. Hozzátette: az azonnali kivezetés nem reális, de cél a fokozatos csökkentés és egy hosszú távon kiegyensúlyozott, átlátható adórendszer kialakítása. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az Orbán-kormány által bevezetett különadót korábban többször bírálta.
