BUX 138907.65 -0,42 %
OTP 44860 -0,13 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkeserítő rekord: sosem volt ennyire vén a magyar autóflotta

A magyar személyautók korban átlagosan 15,8 évnél tartottak 2023 végén, ami csúcsot jelent a 2000 óta vezetett statisztikában.

2024. február 27. kedd, 06:04

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Már a múlt év közepén rekordöregek (15,6 évesek) voltak a magyar autók, a legújabb statisztikák azonban ennél is borúsabb képet festenek.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint ugyanis a magyar személyautók átlagosan 15,8 évnél tartottak 2023 végén, ami csúcsot jelent a 2000 óta vezetett statisztikában.

A Totalcar gyűjtése szerint az elöregedés folyamatos: a legjobb két év 2006 és 2007 volt, ekkor még alig több mint 10 évesek voltak átlagosan a magyar autók, szemben a 2002-es és 2003-as 11 év feletti értékkel. 

Ez a javulás részben annak volt köszönhető, hogy a kétezres évek közepén 190-205 ezer új autót helyeztek forgalomba az országban. Ezt a szintet azóta még csak megközelíteni sem igazán sikerült, 2019-ben született az egyik legjobb eredmény, azonban akkor is csak 162 ezer új autó kapott rendszámot.

A portál az adatokból azt a következtetést vonta le, hogy a fiatal autók egyszerűen túl drágák ahhoz, hogy korszerűbbé váljon a teljes magyar flotta. Ez abból is látható, hogy a 2010-es évek második felében sem csökkent az átlagéletkor annak ellenére, hogy átlagfizetések több évben is két számjegyű pluszt értek el.

Az utóbbi években pedig az autók árának emelkedése, a magas kamatok, a reálbérek csökkenése egyaránt szerepet játszott abban, hogy nem tudott lendületet venni az autópiac. 2023-ban például az összes uniós országban nőttek az újautó-eladások, Magyarországon ezzel szemben csökkentek.

Az öregedés ráadásul úgy zajlik, hogy egyre több a magyar autó: 2006-ban és 2007-ben még csak 3 millió autó volt Magyarországon, 2021-ben azonban már átléptük a 4 milliós határt, 2023-ban pedig közel 4,2 millió autót tartottak nyilván. 

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet