BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkongatták a vészharangot az önkormányzatok

A héten elfogadott minimálbér-emelést az önkormányzatok már nem tudják kigazdálkodni, ezért Gémesi György a MÖSZ elnöke azt kéri Pintér Sándortól, hogy hívja össze az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsát.

2023. november 17. péntek, 16:52

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke Gémesi György azt kéri Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy hívja össze az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsát, mert a minimálbér-emelés miatt az önkormányzatok gazdálkodása nehéz helyzetbe kerül.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) november 16-án tartott ülésén megállapodás született a munkaadók és a munkavállalók között a minimálbér emelésről, erről itt írtunk bővebben.

Így a legkisebb keresetek, már 2023 decemberében emelkedhetnek, - decembertől a minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal 326 000 forintra növekedhet.

A szerkesztőségünknek is eljuttatott levélben a MÖSZ azt írja: a szövetségének tagjai támogatják, a minimálbér és a garantált bérminimum emelését, de azt nehezményezik, hogy a döntést nem előzte meg párbeszéd.

Bajba kerülnek az önkormányzatok a minimálbér miatt

Az Országgyűlés 2023. július 7. napján fogadta el a 2023. évi LV. törvény Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló törvényt, amely meghatározza az önkormányzatokat illető támogatásokat. Ebben a törvényben nincs fedezet arra, hogy az önkormányzatok az így megnövekedett bérköltségeit ki tudják gazdálkodni.

Az energiaárak emelkedése, az intézmények működési költségét már így is az egekbe emelte, a bérköltségek ilyen mértékű növekedése pedig az intézmények működését veszélyeztetheti. Mint írják: mindent megtesznek azért, hogy biztonságosan tudják működtetni az intézményeket és biztosítani az elemi közszolgáltatásokat, emellett el tudják látni a szociális feladataikat is.

Az intézménybezárások, a közfeladat ellátás, valamint a szolgáltatások színvonal romlásának elkerülése érdekében a Magyar Önkormányzatok Szövetsége konkrét megoldási javaslatokat kíván tenni. Javaslataikról, a kormány várható intézkedéseiről, továbbá a 2024. évi költségvetési keretek újra gondolásáról soron kívüli kormányzati – önkormányzati érdekegyeztetést, érdemi párbeszédet tartanak szükségesnek.

Megegyeztek a minimálbérről, december elsejével emelkedhet
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) ülésén megállapodás született a munkaadók és a munkavállalók között. Jövő héten írhatják alá a megállapodást. Bővebben --->
Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet