BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra utcára mennek a diákok: kirúgtak nyolc budapesti gimnáziumi tanárt

Pedagógus szakszervezetek felháborítónak tartják a Belügyminisztérium döntését, a PDSZ mindenben az elbocsátott pedagógusok mögött ott áll, ha kell jogi képviseletet biztosítanak számukra. A szakszervezetek szerint a kirúgás aránytalan büntetés azokkal a pedagógusokkal szemben, akik éppen diákjaik jövője érdekében tiltakoznak.

2022. november 30. szerda, 16:57

Fotó: MTI Fotó / Koszticsák Szilárd
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Belügyminisztérium előtt tüntet ma este a Diákok a Tanárokért Mozgalom, mert nyolc budapesti gimnáziumi tanárt kirúgtak ma az állásából. Mint írják, elfogadhatatlannak tartják, hogy folyamatosan lenézi a kormány a diákokat, a szülőket és a pedagógusokat.

A Pedagógusok Demokratikus Szervezete azt közölte: vérlázító és gyomorforgató, hogy a budapesti Eötvös, Vörösmarty és Karinthy Gimnáziumok nyolc pedagógusát ma kirúgták. A másik pedagógus szakszervezet a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is felháborítónak tartja, hogy a kormánynak csak a megtorlás, a megfélemlítés, a feszültség további gerjesztése, a tiltakozásukat polgári engedetlenséggel kifejező pedagógusok munkaviszonyának megszüntetése az egyetlen válasza az oktatás súlyos válságára.

A szakszervezet szerint érdemi párbeszéd, érdemi döntés nincs. A PSZ is kitart álláspontja mellett: a kirúgás aránytalan büntetés azokkal a pedagógusokkal szemben, akik éppen diákjaik jövője érdekében tiltakoznak. Ha a kormány nem korlátozta volna a sztrájkjogot, illetve azt visszaállította volna a tiltakozó tömegek követelésére, a polgári  engedetlenségre, így annak szankciójára sem került volna sor.

A BM rendkívüli felmentésről döntött

A munkáltatói jogokat gyakorló tankerületi igazgatók - a Belügyminisztérium elvi álláspontját követve -  december 1-jei hatállyal három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusának szüntette meg rendkívüli felmentéssel közalkalmazotti jogviszonyát - közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel.

A tanárokat a munkáltatóik korábban tájékoztatták arról, hogy a közalkalmazotti jogviszonyukból eredő lényeges kötelezettségeik szándékos, jelentős mértékben történő megszegésének és rendkívüli felmentésük jogalapjának tekintik, amennyiben a munkájuk végzését - a tanítást - bármely okra hivatkozva jogellenesen megtagadják.

A tárcához érkezett összesítés szerint november 30-án további 24 pedagógus kap tájékoztatást intézményének vezetőjétől arról, milyen következményekkel jár a munka jogellenes megtagadása.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet