BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Benyújtották az egészségügyi salátatörvényt

Bár szakmai szervezetek nem értettek egyet a Takács Péter egészségügyi államtitkár által összerakott egészségügyi javaslatcsomaggal, éjjel Semjén Zsolt mégis benyújtotta a parlamentnek a törvénytervezetet. Természetesen bizottsági tárgyalás nélkül, mivel sarkalatosnak nyilvánították, amihez a képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

2022. november 16. szerda, 10:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár szakmai szervezetek szerint még sok sebből vérzik az egészségügy átalakításának törvényjavaslata, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjjel benyújtotta az első salátatörvényt.

Bár Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár azt ígérte, amiben nincs egyetértés azt nem terjesztik a parlament elé, éjjel mégis benyújtották a törvényjavaslatot. A Magyar Orvosi Kamara, mint ahogyan azt megírtuk azt jelezte, nem támogatja a javaslatot.

Átalakítják az alapellátást és az ügyeleti rendszert is

A részletes indoklás szerint többek között az egészségügyi szakellátás azon ápolási ágyai átkerülnek a szociális ellátórendszerbe, amelyeken az állami fenntartású egészségügyi szolgáltatók tartós ápolást-gondozást végeznek.

A fekvőbeteg-szakellátás differenciálása érdekében meghatározzák a városi kórház és a vármegyei kórház fogalmát azzal, hogy a különböző területi szinten működő kórházak szakmai összetételét és feladatait miniszteri rendelet határozza meg.

Alapvető elv, hogy a városi kórház 0-24 órában legyen alkalmas betegfogadásra, a vármegyei kórház pedig 0-24 órában biztosítson sürgősségi ellátást.

Átalakítják az alapellátást. Ha a egy praxisba hat hónapon át nem találnak orvost, akkor a rendelkezés lehetőséget biztosít a praxiskezelő számára, hogy a praxiskezelő által választott háziorvos lássa el a továbbiakban az adott körzet lakosait.  Új praxiskörzetek kialakítása a jövőben az önkormányzat helyett a praxiskezelő feladata lesz.

Átszervezik az ügyeleti ellátást 2023. július 1-jétől.  A háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyelet biztosítása – Budapest kivételével – az állami mentőszolgálat feladata lesz. A fogorvosi ügyelet és Budapesten a háziorvosi, házi gyermekorvosi ügyelet biztosítása továbbra is önkormányzati feladat marad.

Állami kézbe kerül a védőnői ellátás. A védőnői ellátás a települési önkormányzatoktól az egységes szakmai színvonalú ellátás érdekében az állam feladatába kerül át, szintén 2023. július 1-jétől.

Belekerült a javaslat csomagba, hogy a minél jobb minőségű egészségügyi ellátás érdekében az egészségügyi szolgáltató esetlegesen – 2023. július 1-jétől – 20 százalékkal csökkentheti az

egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló orvos és szakdolgozók alapilletményét, ha a minősítés során a teljesítménye nem éri el a kívánt követelményeket. De lehetővé teszik azt is, hogy a szakdolgozó alapilletményét a jelenlegi 20 százaléktól eltérően 40 százalékkal a minősítés eredményétől függően megemeljék.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet