BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy szalmaszálba kapaszkodik a magyar radiológia

A távleletezés miatt nem omlott még össze a radiológia ellátás, ami ugyanúgy mint az egészségügy más területe is szakemberhiánytól szenved. Az orvosok nagy része külföldön dolgozik, asszisztensből is hiány van. Egy CT-re átlagosan 1-2 hónapot, egy MR-vizsgálatra pedig öt-hat hónapot kell várni.

2022. november 8. kedd, 18:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kevés az orvos és a szakdolgozó is a radiológia területén is, mondta Doros Attila, a Magyar Radiológusok Társaságának (MRT) leköszönő elnöke. A szakorvosok nagy része külföldön dolgozik, de képzett diplomás  asszisztensekből is hiány van. 

A hagyományos röntgenvizsgálatok 10-15 százaléka távleletezésben történik, a radiológus szakma a CT- és MR-leletek kiértékelésekor is jórészt a telemedicina nyújtotta lehetőségeket alkalmazza.

Ha nem lenne távleletezés perceken belül összeomlana a rendszer

- hangzott el a MRT sajtótájékoztatóján. 

A radiológia az elmúlt évtizedekben folyamatos fejlődésen ment át, először a csontok majd a lágy szövetek is láthatók lettek felvételeken. Ugyanakkor a szakemberek szerint 60 évvel ezelőtt több mindent „láttak” a szakemberek egy röntgenképből mint ma, mivel nem volt más technológia, így sokkal intuitívabb munkára volt szükség. 

124 évvel ezelőtt kezdett el a tudomány belelátni a testbe, ez akkor forradalmi újításnak számított. 1895. november 8-án fedezte fel Wilhelm Conrad Röntgen a röntgensugarat, a Magyar Radiológusok Társasága pedig most ünnepli alapításának centenáriumát– mondta Doros Attila.

Magyarországon az elmúlt tíz évben az európai uniós forrásoknak köszönhetően komoly technológiai fejlődés történt – mondta Doros Attila. Eszközellátottságban az MR-gépek számában nem állunk jól az unióban - válaszolta a Napi.hu kérdésére.

Egy 2021-es felmérés szerint Magyarországon az állami és a magánellátásban együttesen:

  • 627 röntgengép,
  • 198 mammográfia,
  • 40 angiográfiás gép,
  • 203 CT,
  • 144 MR,
  • 1300 ultrahang készülék van.

A következő öt évben nem várható jelentős technikai változás a radiológia területén, a de a szakember a mesterséges intelligencia céltudatos alkalmazását vetíti előre.

Míg korábban egy mellkas CT fél óráig tartott ma öt másodperc alatt elkészül, és ennyi idő alatt 1000-1500 felvétel készül a betegről. A radiológia sok társszakmának nyújt segítséget, többek között a fül-orr gégészetnek, az idegsebészetnek, a nőgyógyászatnak, a belgyógyászatnak, a sebészetnek, az onkológiai betegeknek és még sok már területnek - mondta Berényi Ervin.

Sokan várnak vizsgálatra

A koronavírusjárvány miatt a várakozók száma a radiológia területén is feltorlódott, heterogén, hogy mennyit kell várni egy-egy vizsgálatra. Van olyan térség, ahol egy héten belül időpontot kap a páciens, általánosságban CT-re egy-két hónapot, MR-re öt-hat hónapot kell várni, de a daganatgyanús betegek esetében maradt a 14 napos szabály vagyis két héten belül MR vagy CT-vizsgálatot kell biztosítani számukra – hangzott el az eseményen.

A szűrővizsgálatokon belül a mammográfiás vizsgálatok kétévenkénti ismétlésének megvan a társadalmi előnye. Arra egyelőre nincs adat, hogy egy évente megismételt ultrahangvizsgálat milyen pozitív eredményt jelentene a lakosság számára. Kostyál László szerint egy ilyen típusú szűrés bevezetésének van egy olyan kockázata is, hogy ha a páciensben találnak valami teljesen ártalmatlan elváltozást és a beteg addig nem tudott  róla az egy pszichés terhet is jelenthet számára, valamint lehet, hogy ezután további teljesen értelmetlen vizsgálatoknak vetik alá.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet