BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb lista, ahol sereghajtók vagyunk

Az Ipsos 34 országban végzett kutatása szerint a Magyarországon a megkérdezettek 70 százaléka úgy véli, hogy nem a legjobb ellátást kapná az állami egészségügyi ellátásban, ha valami baja lenne.

2022. október 3. hétfő, 17:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon a csupán a lakosság tíz százaléka bízik az egészségügyi ellátásban, ezzel az eredménnyel sereghajtók vagyunk a 34 országot felvonultató listán. A legjobban a portugálok bíznak a betegellátásban, ott a megkérdezettek 91 százaléka bizalommal van az orvosai iránt. Világszerte a többség bízik a helyi egészségügyi rendszerben, de országonként jelentős eltérések vannak - derül ki az Ipsos kutatásából. 

Mint írják: világszerte ötből hárman azt mondják, hogy az egészségügyi ellátórendszer túlterhelt. Még mindig a koronavírus-járvány miatt aggódik a megkérdezettek 47 százaléka, a japánok aggodalma kiugróan magas, a szigetországban a válaszadók 73 százaléka tart még mindig a vírustól. Az aggodalomra okot adó lista második helyén a mentális betegségek vannak - ez most először előzi meg a rákot - a lista harmadik helyén pedig a daganatos megbetegedések - olvasható ki az Ipsos felmérésből. 

Magyarországon a megkérdezettek 53 százaléka szerint az egészségügyi ellátás minősége rossz, hasonlóan vélekednek erről a lengyelek és a románok is.

De nincsenek jó véleménnyel az egészségügyi ellátásról a Brazíliában, Mexikóban és a Peruban élők sem. A jelenlegi pesszimizmussal ellentétben a latin-amerikai emberek viszont optimistábbak a jövőjüket illetően a világ többi országához képest, eközben a magyarok közel fele 45 százaléka azt gondolja, hogy a jövőben még rosszabb lesz az egészségügyi ellátás Magyarországon.

Világszerte ötből hárman azt mondják, hogy az egészségügy túlterhelt, a legfőbb problémát az ellátásokhoz való hozzáférés jelenti, példaként említik, hogy hosszúak a várólisták és jelentős a munkaerőhiány az egészségügyben is. 

várólisták hossza Magyarországon, Chilében és Portugáliában különösen nagy gondot okoz, hiszen a megkérdezettek 65 százaléka ezt problémaként jelölte meg.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet