BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új terápia hozhat áttörést a daganatos betegeknek

Az USA-ban már engedélyezték azt a készítményt, ami a melanómában szenvedő daganatos betegeknek jelentheti a gyógyulást, az Európai Gyógyszerügynökség is pozitív véleménnyel van a terápiáról.

2022. szeptember 12. hétfő, 10:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) július közepi ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a melanóma kezelésére szolgáló Opdualag készítményre.

Az Opdualag 12 éves vagy idősebb felnőttek és serdülők előrehaladott - nem operálható vagy áttétes - melanómájának első vonalbeli kezelésére javallott. A készítményt kizárólag onkológus szakorvos írhatja fel - írja az Orvostovábbképző Szemle.

Az Egyesült Államok Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerügyi Hivatala az FDA már március 18-án engedélyezte a készítményt azonos márkanéven, a kérelmező itt a Bristol-Myers Squibb Company volt.

A klinikai vizsgálatba 714 főt vontak be, akik harmadik vagy negyedik stádiumú melanómában szenvedtek.

A vizsgálatok során az Opdualag leggyakoribb mellékhatásai a mozgásszervi fájdalom, fáradtság, kiütés, viszketés és hasmenés voltak. A leggyakoribb laboratóriumi eltérések többek között a csökkent hemoglobinszint, az alacsony limfocitaszám és csökkent nátriumszint voltak.

A melanóma agresszív rákos megbetegedés, ha időben felismerik, jól kezelhető. A daganatos betegségek között Magyarországon a negyedik-ötödik leggyakrabban előforduló ráktípus. 

Statisztikai adatok szerint jelentősen emelkedett Magyarországon a melanomás betegek száma az elmúlt években. A nemzeti rákregiszter adatai szerint 2007-ben 1800, 2017-ben és napjainkban is évente háromezer új beteget diagnosztizálnak, és minden évben 360-an életüket is vesztik.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet