BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szomorú rekordot tart Magyarország

Míg az OECD országokban átlagosan évente ezer emberből ketten halnak meg rákban, addig Magyarországon ezer lakosból hárman nem élik túl a betegséget, ami a legmagasabb érték egész Európában. Ráadásul a nyugat-európaival szemben nálunk a tendencia növekvő, emellett a betegség a 65 évesnél fiatalabbakat is jelentősebben sújtja - hívja fel a figyelmet a rák világnapja (február 4.) alkalmából a Rákbetegek országos Szervezete.

2017. február 3. péntek, 10:49

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma évente 14 millió embernél diagnosztizálnak rosszindulatú daganatos megbetegedést, ez a szám 2030-ra a népesség növekedése és a kiváltó okok sokasodása miatt a becslések szerint 21,7 millióra nőhet. Minden évben 8,2 millióan halnak meg rákban, 2030-ra 13 millió haláleset lesz ehhez a betegségcsoporthoz köthető. A rák leggyakoribb típusai a tüdő, a mell és emésztőszervi daganatos megbetegedések (vastagbél, végbél, gyomor). Fontos kiemelni, hogy a rák nem csak a beteg, de a környezete, családja életére is jelentős hatással bír, felboríthatja a családi élet dinamikáját, átszabhatja az anyagi lehetőségeket - írja a rák világnapja alkalmából kiadott közleményében a Rákbetegek Országos Szövetsége.

Lehangoló trendek

Míg az OECD országok átlaga szerint évente ezer emberből ketten halnak meg daganatos megbetegedésben, addig Magyarországon ezer lakosból hárman nem élik túl a betegséget, ami a legmagasabb érték egész Európában. Ez az adat azért különösen lehangoló, mert nálunk a betegség a 65 évesnél fiatalabbakat is jelentősebben sújtja, vagyis míg Magyarországon 100 ezer 65 évesnél fiatalabb közül 120-an halnak meg rákban, addig a tizenöt régebbi uniós tagállamban feleannyian (63-an).

Ráadásul, a tendencia nálunk növekvő, míg Nyugat-Európában csökkenő. Magyarországon az elmúlt 15 évben megduplázódott a tízezer lakosra jutó rosszindulatú daganatos megbetegedések száma, ezért körülbelül 300 ezer rákbeteg magyar ember él ma közöttünk - hangsúlyozza  Szabó János, a Rákbetegek Országos Szervezetének elnöke.

Kell a második vélemény

Szabó János szerint a gyógyuláshoz vezető úton a betegeknek és a környezetüknek is meg kell változtatniuk a gondolkodásukat. Az egyén szintjén is fontos tenni a megelőzésért. A legfontosabb az egészséges életmód és táplálkozás mellett a rendszeres szűrés, hiszen a betegség korai diagnózisa jelentősen növeli a gyógyulás esélyeit. A diagnózist pedig célszerű egy második orvosi véleménnyel megerősíttetni - javasolja Szabó János.

A család érzelmi támogatása mellett nagyon fontos, hogy a munkából való kiesés, a betegszabadságok, vagy akár a munka elvesztése miatt csökkenő családi bevételek következtében se kelljen lemondani a hatékony, de sokszor költséges terápiák lehetőségéről. Erre a helyzetre kínálhat megoldást egy jól kiválasztott biztosítási konstrukció - hangsúlyozza Csanda Gergely, az NN Biztosító kommunikációs vezetője.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet