BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy frakcióval kevesebb lesz a parlamentben

Függetlenként folytatja parlamenti munkáját az LMP-ből kilépett, a Párbeszéd Magyarországért (PM) pártot megalapító nyolc országgyűlési képviselő - jelentette be pénteken Jávor Benedek, a párt egyik alapítója.

2013. február 8. péntek, 15:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nyolc fő kiválásával nem éri el a 12 fős frakcióalapítási küszöböt az LMP, így megszűnik a párt parlamenti frakciója, és a kiválók sem alakíthatnak önálló parlamenti frakciót.

A politikus közleményében azt írta, hogy miután kiléptek az LMP-ből, annak érdekében, hogy a parlamenti képviselőcsoport megmaradjon, \"konstruktív javaslatot\" tettek egy frakciószövetség létrehozására. Ez a megoldás jogilag transzparens és működőképes lett volna arra, hogy fennmaradjon a zöld értékek hatékony parlamenti képviselete. Megvalósítása azonban csak a két fél együttműködése és közös szándéka esetén lett volna lehetséges - tette hozzá Jávor Benedek.

Szavai szerint a Schiffer András vezette LMP-s tárgyalódelegáció semmilyen formában nem volt hajlandó a javaslatot még csak megtárgyalni sem, ehelyett csak azt javasolták, hogy a Párbeszéd Magyarországért képviselői adják vissza a mandátumukat.

A PM-es képviselők által javasolt megoldásokat, amelyek teljes egészében az LMP-re hagyták a párt erőforrásait, és meghagyták volna a frakción belül kisebbségben lévő LMP-seknek a lehetőséget, hogy Schiffer András személyében ők adják a közös frakció vezetőjét, mereven elutasították - írta Jávor. Hosszú tárgyalások után úgy érezték, kimerültek a lehetőségeik, ezért, \"tudomásul véve Schiffer Andrásék hajthatatlanságát\", a jövőben független képviselőként fognak dolgozni \"az igazságosságot és fenntarthatóságot megjelenítő zöld politika ügyéért\" - írta Jávor Benedek.

Az LMP tavaly novemberi kongresszusa olyan határozatot fogadott el, amely kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek frakcióvezető, valamint két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezután a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.

Az LMP január végi kongresszusa úgy döntött, hogy nem változtat a korábban elfogadott stratégián. Ezután a Párbeszéd Magyarországért Platform tagjai sajtótájékoztatón jelentették be, hogy kilépnek az LMP-ből és új pártot alapítanak. A platform képviselői akkor hangsúlyozták, szeretnék, ha egyben maradna a parlamenti frakció, ezért tárgyalásokat kezdenek az LMP-ben maradókkal.

Vasárnap Jávor Benedek és Szabó Tímea bejelentette, hogy a platform párttá alakul és Párbeszéd Magyarországért néven folytatja munkáját. Szabó Tímea egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Lehet Más a Politikából kivált nyolc képviselő nem adja vissza a mandátumát. Az újságírók felvetésre hozzátette: egy LMP nevű frakcióban nem maradnának, éppen ezért javasolnák, hogy a képviselőcsoportot kereszteljék át LMP - Párbeszéd Magyarországért névre.

Economx
Economx
MTI
MTI

Ez is érdekelhet