BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Januárban jöhet a járvány - még nem késő oltatni

Január második felére jósolható az influenzajárvány kitörése Magyarországon, így még mindig nem késő beadatni az oltást. Annál is inkább érdemes kihasználni a rendelkezésre álló időt, mert a lakosság minél nagyobb arányú védettsége mindenkinek érdeke.

2011. december 19. hétfő, 08:19

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást. A szakértők előrejelzései szerint ugyanis leghamarabb január közepén törhet ki a járvány Magyarországon, így − figyelembe véve, hogy nagyjából két hét szükséges a védettség kialakulásához − még az sincs lemaradva, aki közvetlenül az ünnepek előtt oltatja be magát.

A védőoltás − a háziorvosok mellett − az idén is beadatható az országszerte több mint húsz helyszínen működő oltópontokban. Ezekben a jelentkezők térítés ellenében azonnal, utánajárás nélkül megkaphatják az influenza elleni védőoltást. Az oltópont azoknak nyújt megoldást, akik már csak akkor keresik fel a háziorvosukat, amikor megbetegedtek, egyébként pedig nem jutna idejük a védőoltás megszerzésére. Az oltópontok országszerte működési engedéllyel rendelkező orvosi rendelőkben üzemelnek. A kezdeményezés egyébként − árulta el Labancz László, a Sanofi Pasteur magyarországi igazgatója − eddig nagyon sikeresnek tekinthető: a nyitás óta eltelt másfél hónap alatt több mint 30 ezren látogatták meg a hálózat weblapját, a www.oltópont.hu -t és eddig is már több ezren kapták meg az oltópontokon a vakcinát.

Azoknak viszont, akik még nem kapták meg az oltást, feltétlenül érdemes gondoskodniuk a védekezésről, hiszen a munkából való esetleges kiesésükkel nemcsak a munkáltatójuknak, hanem saját maguknak is komoly károkat okoznak. Ez utóbbi megállapítást támasztja alá, hogy a jelenleg érvényben lévő táppénzszabályozás miatt a minimálbérnek legalább a kétszeresét megkereső dolgozónak már nem éri meg táppénzre mennie, hiszen ebben az esetben − a maximált juttatás miatt − mindenképpen bevételkieséssel kell számolnia. Az influenza elleni védekezés tehát mindenkinek érdeke, hiszen a vakcina ára eltörpül az esetleges megbetegedés okozta károkhoz képest. És bár az influenza által okozott károk nehezen számszerűsíthetők pontosan, a járvány évről évre tízmilliárdos nagyságrendű kárt okoz a hazai nemzetgazdaságban.

A rendelkezésre álló nemzetközi statisztikák szerint a világ lakosságának hozzávetőlegesen tizede minden évben megfertőződik az influenzavírussal, ami mind a megfertőzötteknek, mind a globális gazdaságnak súlyos, dollármilliárdokban mérhető kárt okoz. Egy széles körű felmérés az Egyesült Államokban 2004-ben például 11 milliárd dollárra becsülte az influenza által egy évben okozott gazdasági kárt.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet