Egyelőre még nem lehet megmondani, hogy mikor ér véget a GMO szennyezéssel kapcsolatos intézkedéssorozat, azonban a kormány álláspontja egyértelmű: nem lehet ilyen vetőmagot elvetni, ha azonban mégis sor kerülne rá, meg kell semmisíteni a növényzetet - jelentette ki Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerbiztontságért felelős államtitkára az Aratási koordinációs bizottság ülését követő sajtótájékoztatón. A tárca tavasszal kezdett nagyszabású vetőmag ellenőzésbe, és még jelenleg is tart a gyártók, forgalmazók által beküldött minták elemzése, valamint a hatósági reakció.
A múlt hét végéig több mint 940 hektár GMO vetőmaggal szennyezett kukoricát és szóját tárcsáztatott ki a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, és ezen felül még további mintegy 2,5 ezer hektárra becsülik a szakemberek a megsemmisítésre váró vetéseket. Az államtitkár egyelőre nem tudta megmondani, hogy az eddig megsemmisített vetések mekkora százalékán volt a tényleg szennyezett tételből származó kukoricavetés, és mekkora volt az átporzás veszély miatt a törvényben előírt 400 méteres védősáv nagysága az egyes esetekben. A még megsemmisítésre váró mintegy 2,5 ezer hektár esetén pedig a termőhelyi adottságok, az egyes táblák elhelyezkedése is befolyásolja majd, hogy mekkora lesz a véglegesen megsemmisített vetésterület nagysága.
Az MTI tudósítása szerint tegnap újabb 12 gazda kapott megsemmisítési határozatot Szabolcsban a DKC 3511-es hibridkukorica vetéseikre. A termelőknek július 21-ig kell végrehajtaniuk a határozatokat. Mátyás László a megyei kormányhivatal Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalának munkatársa szerint a fertőzött terület egyelőre felmérés alatt áll, de az már biztos, hogy a szennyezés Nyírbátor környékén hat, Újfehértón négy, míg Fehérgyarmaton két gazdálkodót érint.
A múlt héten megjelent rendelet szerint egyelőre a gazdáknak saját költségen kell kitárcsázniuk a vetéseket, azonban valamilyen módon meg fogják kapni a pénzüket a termelők - ígérte az államtitkár. A Napi Gazdaság érdeklődésére elmondta, hogy az ellenőrzés és a megsemmisítés lezárultáig nem tudnak bővebbet mondani a majdani kártérítés mértékéről és mibenlétéről, így egyelőre nem tudható, hogy csak a kitárcsázás költségeit, vagy az eddigi ráfordítások mellett az elmaradt hasznot is megtérítik-e majd.
