BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

További jogokat vesznek el torz Költségvetési Tanácstól

Nyilvánvalóan alkotmányellenes módon szüntetné meg a kormány a 2018-ig megválasztott Költségvetési Tanácstagok mandátumát egy ma beterjesztett módosító javaslattal. A javaslat a leendő tanács jogait tovább nyirbálná.

2010. december 13. hétfő, 14:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány újraírta a Költségvetési Tanács megszüntetését kimondó törvény szövegét egy ma benyújtott módosító javaslattal. A kész törvényről a 2011-es költségvetést megalapozó törvény részeként szavaz a parlament - ám a már kész jogszabálytervezet a kormány újraírta.

Az új változat szerint a már alaposan kiherélt KT jogai tovább csökkennek: a ház előtt levő jelenlegi javaslat szerint új KT kérhette volna a köztársasági elnöktől, hogy a mindenkori költségvetést kihirdetés előtt küldje vissza megfontolásra az országgyűlésnek - a jövőben mégsem lesznek ilyen jogok.

Az új változat szerint viszont a KT még a parlamenti beterjesztés előtt véleményezheti a kormány költségvetését - ám ha azzal nem ért egyet akkor sem kötelezi a kormányt másra, mint hogy a büdzsé tervezetét újra megtárgyalja.

A kormány most beterjesztett módosítása rendelkezik arról is, hogy a KT jelenlegi tagjainak mandátuma a törvény kihirdetésekor megszűnik. (A végszavazásra küldött változat nem foglalkozott ezzel a kérdéssel így egymás mellett két KT működött volna.) A tanács jelenlegi tagjai tavaly tavasszal kilenc évre választotta meg a parlament - ellenszavazat nélkül -, így 2018-ig érvényes a megbízatásuk - vagyis a mandátumok megszüntetése ellentétes minden jogelvvel, így például az épp hatályos alkotmány szövegével is.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet