A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
A Nemzeti Eszközkezelő csúszásának oka elsősorban az, hogy a megvalósításhoz önkormányzati forrásokat akartak felhasználni, a helyhatóságok viszont merev ellenállást tanúsítottak az ügyben - értesült a Napi Gazdaság.
Többen is úgy látják, a kérdést a holtpontról a várt új önkormányzati szabályozás mozdíthatná ki. Több helyhatóság is kész lenne ugyanis részt venni a lakásmentő programokban, de csak akkor, ha feladataik és forrásaik a jelenleginél jobban egyensúlyba kerülnének. Kérdés persze, hogy ezt a folyamatot miként módosíthatja a Fővárosi Közgyűlés szocialista frakcióvezetője, Horváth Csaba előterjesztése. Az ellenzéki politikus ugyanis olyan indítványt nyújtott be az önkormányzat december 15-i ülésére, amely a fővárosban rendezhetné ezt a kérdést.
A Fővárosi Önkormányzat a magánszemélyek lakáshitel-törlesztőrészleteinek támogatására az idén 2,5 milliárd, jövőre pedig 7,5 milliárd forintot biztosítana. Ez az egyébként forrás megjelölése nélküli összeg annak tükrében is kevésnek tűnik, hogy előterjesztésében Horváth is jelzi: Budapesten 400 ezer otthon esetében okoz jelentős gondot a törlesztés, és már közel 60 ezer család van, amely 90 napnál régebben nem tudja fizetni a részleteket.
Másrészt azonban a szocialista kezdeményezés meglehetősen hasonlít arra, amit a szaktárca is elképzelhetőnek tartott. E szerint azok, akik a támogatást sem tudnák visszafizetni, tulajdonosból bérlővé válhatnának - erre Horváth előterjesztése nem tér ki.
Utóbbi esetben viszont nem feltétlenül eredeti otthonukban biztosítaná az önkormányzat számukra a lakhatást. A szisztéma következetes alkalmazása - ami azonban megfelelő forrás híján elég kétségesnek tűnik - a rendszerváltozás után felszámolt "tanácsi" lakásrendszer részbeni visszahozását jelentheti. A megvalósítást az is kétségessé teszi, hogy mindez aligha zajlana le társadalmi elégedetlenség nélkül.
