BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alkotmányellenes a nyugdíjpénzek elvonása a pénztárszövetség szerint

A magánnyugdíjpénztárakat tömörítő szövetség korábbi döntésekkel is alátámasztja, hogy alkotmányellenes a kasszák tagjainál a járulékok hétfőn megszavazott elvonása.

2010. október 26. kedd, 12:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Stabilitás Pénztárszövetség álláspontja szerint a magánpénztári járulékok állami nyugdíj alapba tereléséről rendelkező jogszabály több szempontból is ellentétes az alkotmánnyal – mondta el Juhász Istvánné főtitkár a szervezet tájékoztatóján. Mint kifejtette: a legmagasabb bírói fórum korábbi döntéseiben lefektette hogy "a szolgáltatásokat és a hozzájuk fűződő várományokat nem lehet sem alkotmányosan megfelelő indok nélkül, sem pedig egyik napról a másikra lényegesen megváltoztatni".

Szintén a jogállamiság elvéből folyó alkotmányos követelmény, hogy "a jogszabályok olyan időpontban kerüljenek elfogadásra és kihirdetésre, amely megfelelő felkészülési időt biztosít az érintetteknek a jogszabály szövegének a megismerésére, az új szabályokhoz való alkalmazkodásra". A magánkasszák érdekképviselete ezért levélben fordult Schmitt Pálhoz, amelyben kérik a köztársasági elnököt, hogy küldje alkotmánybírósági normakontrollra a most elfogadott törvényt.

Amennyiben ez nem történik meg (amire alighanem jó az esély), akkor a jogszabály kihirdetésének napján az Alkotmánybíróságnál kérelmezik, hogy haladéktalanul helyezzék hatályon kívül a jogszabályt. Az ezzel kapcsolatos beadványt már elkészítették.

A főtitkár hangsúlyozta: az elfogadott törvényben még utalás sincs arra, hogy milyen kompenzáció jár a 2011. december 31-ig tartó időtartam alatt egy tagra jutó, átlagosan összesen 140 ezer forintnyi elvonás miatt. Nem világos, hogy az állami rendszerbe novembertől átirányított pénzt milyen módon tartják majd nyilván az emberek számára, a kieső időszakra az állam mekkora mértékű hozamot garantál, illetve hogy az elvont összeget miként lehet örökölni. A ténykenek megfelelően Nagy Csaba elnök (az OTP pénztárak vezetője) is nyomatékosította: nem az állam utal a kasszáknak, hanem a tagok munkáltatói.

A Stabilitás Pénztárszövetség azt tanácsolja tagjainak, hogy amíg a részletszabályok (kompenzáció, nyilvántartás, öröklés) nem tisztázottak, senki ne lépjen vissza az állami rendszerbe, mert - például öröklés esetén - rosszabbul is járhatnak. A tagok pénze a pénztárakban az átmeneti időszakban is teljes biztonságban van: a pénztáraknak mindenképpen ki kell fizetniük a tagjaik számláin felhalmozódott járulékok inflációval növelt összegét, amit a Pénztárak Garancia Alapja biztosít.

A Stabilitás által végeztetett reprezentatív közvéleménykutatás szerint a tagok 23-24 százaléka állítja határozottan, hogy vissza akar lépni az állami rendszerbe. Körülbelül ugyanennyi az elszántan maradók tábora, a többiek még bizonytalanok. A szövetség egyébként a visszalépési arányt 30-40 százalékra becsli.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet