A közúthálózat fenntartására, fejlesztésére az Útpénztárban 42,47 milliárd forint támogatás lesz elkülönítve a jövő évi költségvetésben. Ebből a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ (KKK) nagyságrendileg - a korábbi évek tapasztalatai alapján - 25-30 milliárd forint összegben köt majd megállapodást a Magyar Közút Közút Zrt.-vel a hálózat fenntartására, ebben a téli karbantartás és kezelés mellett a kaszálás és egyéb feladatok szerepelnek - mondta Zsupponits Jenő, a társaság vezérigazgatója. A Közút Zrt. vállalkozási tevékenységből nagyságrendileg nyolcmilliárd forint bevételt ér el.
A 2010-es évi költségvetés szerint 8,2 milliárd forint szerepel a Közlekedés Operatív Program keretében meghirdetett projektek körében a régióközpontok elérhetőségének javítására állami hozzájárulás címén, a felhalmozási költségvetés pedig 30,3 milliárd forintot tesz ki. A vezérigazgató emellett elmondta: a ROP-os programokon keresztül hozzávetőleg 30 milliárd forint támogatás fordítható fejlesztésre két év alatt. Az idén 980 kilométer hosszan adnak át ebből a forrásból felújított utakat. Az idén és jövőre összesen 1300 kilométer hosszan újulnak meg utak a 30 milliárd forintból.
A társaság átalakításával kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: összesen 4250 fővel működik az idén, jövőre pedig 4300 fős lenne a gárda. A működtetés a statisztikai régiók mentén alakulhat majd, de a megye mint képviselet megmarad. Az üzemeltetés é fenntartás régiós szintre kerül. Összesen hét területi igazgatóval működne a társaság, akik alá a főosztályvezetői szintű, üzemeltetési feladatokat ellátó munkatársak lennének beosztva. Ezzel egyértelműbb lesz a társaságon belüli hierarchia, ami a 2004-2005-ben bevezetett átalakítások nyomán kialakult. Akkor a megyei szintű hálózatot alakították át régiós szintűvé úgy, hogy az igazgatók megmaradtak.
A vezérigazgató nem akart azzal kapcsolatban részleteket elmondani, hogy az átalakítási terveket mennyiben támogatja az igazgatótanács és mennyiben nem. A Népszabadság korábbi információi szerint az átalakítás során több száz fővel csökkenne a teljes gárda létszáma, és a két elküldött vezérigazgató-helyettes összesen 108 millió forint lelépési pénzt kap. Emellett a teljes átalakítás összesen több mint 800 millió forintba kerül.
Zsupponits szerint az igazgatótanács többféle átalakítási tervet is kapott, és a szóban forgó a legszigorúbb verzió volt. Emellett azt is leszögezte: az említett 108 millió forintban nemcsak a két vezérigazgató-helyettes, hanem más munkatársak lelépti díja is benne van. Azt azonban nem akarta elárulni - személyiségi jogokra hivatkozva -, a két vezérigazgató-helyettes mennyit kapott.
