A központi szennyvíztisztító beruházása eredetileg 239 millió euró volt, amelynek 65 százalékát állja az unió. Ez az összköltség 62 millió euróval megnövekedett az Európai Bizottság döntésével, miután Brüsszel bizonyos tendereket kifogásolt, és azokat közbeszerzéseket az unió nem is finanszírozta. Az elvont támogatást ugyanakkor más projektelemekre visszaadja.
A felszabaduló támogatások és a megtakarítások révén 168 millió eurós forrása maradt a fővárosnak: ebből további szennyvíztisztító fokozat épül a fokozott nitrogén-foszfor-mentesítésre, illetve új esőgyűjtő csatornák is épülnek a városban - mondta Demszky Gábor főpolgármester.
A próbaüzem során a mechanikai tisztítás már jelenleg is megoldott, a biológiai tisztítással hamarosan indulhat a szennyvíztisztító. A biológiai tisztítást követően keletkező biogáz fedezi a telep energiaszükségletének 30 százalékát. A telep üzemeltetését mindössze 70 fővel ellátja a cég. Jövő év közepére megfelelő minőségű vizet bocsát ki a tisztító.
Nagy kérdés a keletkező szennyvíziszap kezelése - ez jelenleg egy Hatvan melletti telepre kerül, ám végleges megoldásként felmerült egy új szemétégető megépítése is. Demszky Gábor elmondta, hogy a jövő heti tárgyalásain Brüsszelben ez a megoldást is áttekintik.
