BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

V4: kritikus a helyzet a tejpiacon

Budapesten ültek tárgyalóasztalhoz a Visegrádi Csoport (V4) országainak agrárminiszterei, valamint Bulgária és Románia mezőgazdasági tárcáinak vezetői.

2009. szeptember 10. csütörtök, 16:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A megbeszélések fókuszában a tejpiaci gondok megoldása, az áruházláncok erőfölénnyel való visszaélésének megakadályozása, valamint az uniós közös agrárpolitika 2013 utáni jövője állt.

Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a tárgyalásokat követően elmondta: közös nyilatkozatot fogadtak el arról, hogy a problémák megoldását nem az egyes tagállamoknak, hanem összeurópai szinten kell rendezni.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy kritikus helyzet alakult ki a tejpiacon azzal, hogy a nyerstej ára 40 eurócentről, azaz mintegy 100 forintról a felére 20 eurócentre, mintegy 50 forintra csökkent az utóbbi időben. A tejtermelők számára a helyzet elviselhetetlen, mivel ez az ár még az önköltséget sem fedezi.

A nagykereskedelmi láncok magatartásával kapcsolatban a résztvevők megállapították, hogy a hálózatok sokszor visszaélnek erőfölényükkel, a problémát uniós keretek között kell megoldani. Ennek érdekében az agrárminiszterek felkérik az EU bizottságát, hogy az év végéig tegyen javaslatot a helyzet rendezésére.

Gráf József szerint rendben folyik Magyarország felkészülése a 2011 első félévében esedékes magyar elnökségre - számolt be az MTI-Ecó. A miniszter leszögezte: agrárkérdésekben hazánk fontosnak tartja a KAP további jövőjének megalapozását, valamint az új költségvetési időszak pénzügyi terveinek elfogadását.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet