A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az Út a munkához program tervezetét, ami hat törvényt módosítana - hangzott el a mai kormányszóvivői tájékoztatón. A program előkészítése egy éve kezdődött, célja, hogy a rendszeres szociális segélyben részesülőket visszavezesse a munkaerőpiacra.
A csomag egyrészt bővítené az önkormányzatok közfoglalkoztatásra felhasználható keretét, itt jövőre 45,4 milliárd forint állna rendelkezésre. Ezen túlmenően elindulnak a szokásos nagy közmunkaprogramok (autópálya-építés, parlagfűírtás, erdőművelés, stb.) is. A mikro-, kis- és középvállalkozások, ha regisztrált álláskeresővel bővítik létszámukat, egy évig járulékmentesen foglalkoztathatják az új dolgozót, ám ehhez további egy évig állásban kell tartaniuk.
Az új rendszer lényege, hogy a munkaképes, ám rendszeres szociális segélyben részesülők számára munkaalkalmat kínáljanak. A tervek szerint aki a felkínált munkát nem fogadja el, eleshet a pénzbeni ellátástól. A közfoglalkoztatásért munkabér jár, az időszak a nyugdíjelszámolásba beleszámít. A kormány számításai szerint évente 60 ezren juthatnak így részmunkaidős álláshoz.
Szigorúan büntetnék a rendszeres szociális segély melletti feketemunkát: első lebukáskor figyelmeztetés, második lebukáskor a segély háromhavi felfüggesztése, harmadik alkalommal pedig az ellátás megvonása lenne a szankció.
A munkaügyi tárca a gazdasági minisztériummal közösen regionális foglalkoztatási pénzügyi alapok létrehozásán dolgozik. Ezek az esetleg felmerülő nagy létszámleépítések kezelését szolgálnák, a forrást pedig a munkaerőpiaci alap 50 milliárd forintja mellett a munkaügyi központoktól átcsoportosított 10 milliárd forint biztosítaná.
