BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árvíz: keményen ellenállnak

A korábbiakhoz képest semmi extra nem történt a gátakon, egyelőre még nem a víz az úr.

2006. április 25. kedd, 08:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A leginkább veszélyeztetett területeken továbbra is kemény ellenállásra készteti az ár a védekezőket - derül ki a vízügyi tárca országos műszaki irányító törzsének reggeli jelentéséből.
A Tisza és a Hármas Körös a nagy veszéllyel érintett szakaszokon a tetőzések óta alig 2-6 centimétert apadt, a töltések változatlanul 6-8 méteres vizet tartanak, és kell még tartaniuk akár 10-12 napig. A Köröszugot veszélyeztető 4 töltésrepedésnél változatlanul nagy erőkkel erősítik a gátat. A vízügyi műszaki irányítás, a rendkívüli erőfeszítéssel dolgozó katonákkal együtt uralja a helyzetet, de a veszély nem múlt el, kockázat még mindig nagyon nagy. A Hármas Körös töltésein észlelhető meghibásodások száma várhatóan nő, és a védelemvezetés arra számít, hogy egyre több átázásos jelenséggel kell megküzdeni a Csongrád alatti tiszai gátakon is.

A Tisza teljes magyarországi szakaszán lassan apad. Szolnoktól a déli országhatárig mindenütt túl van a tetőzésen, de az apadás még nagyon lassú, 24 óra alatt mindössze 3-5 cm. A Tisza középső és alsó szakaszán, valamint a Körösök töltései mentén változatlanul jelentős számban tapasztalhatók a különböző árvízi jelenségek: buzgárok, csurgások, szivárgások, felpuhulások. A mellékfolyók közül a Bodrogon folytatódik a lassú, egyenletes apadás. A Hármas-Körös is még mindig a korábbi legnagyobbakat meghaladó vízszintek vannak. A többi Körös vízrendszerében folytatódik az apadás.

Az elmúlt 24 órában a Dunakiliti környékén (két gátőrjárásban) helyreállítási munkavégzés miatt érvényben lévő I. fokú készültséget meg lehetett szüntetni. Így a folyók fővédvonalain összesen 1981 kilométer hosszon van készültség, aminek 70 százaléka III., vagy rendkívüli fokozat.
A védekezési munkák megkezdése óta 9 millió homokzsákot használtak fel, ebből 2,9 milliót a Duna-völgyi, 6,1 milliót a Tisza-völgyi védekezések során építettek be a védelmi képesség növelésére.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet