A tapasztalatok szerint a munkaügyi hatóság által elmarasztalt cégek hiába fordulnak az igazságszolgáltató fórumhoz, mivel az többnyire megalapozottnak találja és megerősíti a kifogásolt határozatot. A bíróság nemcsak a munkaügyi felügyeleti határozatok nyomán, hanem a foglalkoztatott kérésére is gyakran minősíti munkaviszonnyá a vitás jogviszonyt. Nemegyszer a jogviszony megszűnése folytán derül fény a szabálytalan alkalmazásokra.
A munkavállaló többnyire nem csinál ügyet a feketemunkából, örül, hogy dolgozhat. Ám ha felmondanak neki vagy egyszerűen csak megszűnik a megbízása, és nem szerződnek vele újra, megpróbálkozik a bírósági úttal. Azzal érvel, hogy munkaviszonyban állt. Rendszerint nem is sikertelenül kéri a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítását, valamint az ezzel járó anyagi jogkövetkezmények alkalmazását. Van, amikor eredetileg is munkaviszonyban állt, azt közös megegyezéssel megszüntették, és attól kezdve foglalkoztatták vállalkozási vagy megbízási szerződéssel.
A közszférában szintén előfordul színlelt szerződéses jogvita, gyakori, hogy az alkalmazók szeretnek határozott idejű szerződéseket kötni, ám ez általában szabálytalan, mert csak helyettesítést vagy meghatározott feladat ellátását szolgálhatná. A határozott idő elteltével pedig előszeretettel – és jogellenesen – újra és újra meghosszabbítják a szerződéseket.
