BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkavállalók is feljelentik a színlelt szerződéseket

A munkaügyi felügyelők és a bírák mind nagyobb gyakorlatot szereznek a színlelt szerződések felfedésében, illetve megítélésében - írja a Világgazdaság.

2006. február 1. szerda, 08:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tapasztalatok szerint a munkaügyi hatóság által elmarasztalt cégek hiába fordulnak az igazságszolgáltató fórumhoz, mivel az többnyire megalapozottnak találja és megerősíti a kifogásolt határozatot. A bíróság nemcsak a munkaügyi felügyeleti határozatok nyomán, hanem a foglalkoztatott kérésére is gyakran minősíti munkaviszonnyá a vitás jogviszonyt. Nemegyszer a jogviszony megszűnése folytán derül fény a szabálytalan alkalmazásokra.

A munkavállaló többnyire nem csinál ügyet a feketemunkából, örül, hogy dolgozhat. Ám ha felmondanak neki vagy egyszerűen csak megszűnik a megbízása, és nem szerződnek vele újra, megpróbálkozik a bírósági úttal. Azzal érvel, hogy munkaviszonyban állt. Rendszerint nem is sikertelenül kéri a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítását, valamint az ezzel járó anyagi jogkövetkezmények alkalmazását. Van, amikor eredetileg is munkaviszonyban állt, azt közös megegyezéssel megszüntették, és attól kezdve foglalkoztatták vállalkozási vagy megbízási szerződéssel.

A közszférában szintén előfordul színlelt szerződéses jogvita, gyakori, hogy az alkalmazók szeretnek határozott idejű szerződéseket kötni, ám ez általában szabálytalan, mert csak helyettesítést vagy meghatározott feladat ellátását szolgálhatná. A határozott idő elteltével pedig előszeretettel – és jogellenesen – újra és újra meghosszabbítják a szerződéseket.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet