A miniszterelnök szerint a módosításnak három célja van: egyrészt földet kívánnak adni ingyenes vagyonkezelési joggal azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nagyon fontos közfeladatokat szeretnének ellátni, munkahelyteremtő beruházásokat és a helyi lakosság igényéhez igazodó fejlesztéseket kezdeményeznek. (A módosítási javaslat szerint nem csak ingyenes vagyonkezelésbe adás, hanem egyes esetekben tulajdonba adás is történhetne.)
Másrészt azért is kapnak a önkormányzatok termőföldet, hogy a szociálisan rászoruló, a földet művelni akaró és képes emberek gazdálkodhassanak rajta.
A törvény módosításának harmadik célja pedig az – az NFA-ból így mintegy 100 ezer hektár termőföld eladását tervezi a kormány a magyar gazdálkodók számára –, hogy a termőföld eladására árverés útján is sor kerüljön. Ezzel azok, akik gazdálkodnak, elérhetnék a versenyképes birtokméretet, hogy lejátszódjon Magyarországon az olyan sokat és sokszor kívánt birtokkoncentráció.
Ahogyan a miniszterelnök fogalmazott: hogy "megküzdhessenek a magyar gazdák más országbeli gazdákkal, mint versenytársakkal, hogy Magyarországon ne csak lehessen termelni, hanem megérje termelni mindenkinek és viruljon a magyar falu, viruljon a magyar mezőgazdaság". Decembertől márciusig a magyar falu – azt reméljük és azt kívánjuk, hogy – a földosztástól az új földprogramtól, a földárveréstől legyen hangos, hogy a magyar falu végre azt érje meg, hogy van egy kormány, amely nem beszél, hanem cselekszik. Amely tudja, hogy arról szól a vidéket támogató programja, hogy először is a legfontosabbat, a földet oda adjuk a gazdálkodók kezébe és nem beszélünk arról, hogy hogyan kell a vidéket támogatni, hanem cselekszünk, egy vidékpárti cselekvő kormánnyal".
