A belföldi piacra történ termelés voklumene 4,2 százalékponttal csökkent, ami figyelembe véve a belföldi piac növekedését, 6,5-7 százalékpontos belföldi piacvesztést jelent - mondta az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) idei közgyűlésén.
Ezt a veszteséget a sokkal kisebb volumenű export – 4,5 százalékpont körüli növekedése ellenére – nem tudta ellensúlyozni. A magyar élelmiszerexport növekedése messze elmaradt a szlovák, a cseh, de főként lengyel kivitelbővülés mögött. Utóbbi tavaly csaknem elérte a 40 százalékpontot.
Összességében a magyarországi élelmiszeripari vállalkozások nettó termelése változatlan árakon, mintegy 3,5 százalékponttal csökkent, amely az előző évhez képest - a hazai árak megnövekedett áfatartalma ellenére - még bruttó árakon számolva is, mintegy 2 százalékos csökkenést jelentett.
A versenyképesség csökkenéséhez alapevetően hozzájárult a jelenlegi árfolyam- és kamatpolitika, valamin a piacon nagy számban megjelenő piaci szereplők - mondta Boródi. Az erős forint nemcsak azt eredményezte, hogy az exporton belül a jelentős súlyt adó harmadik piacokon lényegében megszűnt a kiviteli érdekeltség, hanem a belföldi piacokon is súlyos következménye volt azzal hogy lényegesen javította az importtermékek versenyképességét.
Az ágazat termelékenysége 6,7 százalékkal nőtt, miközben a foglalkoztatottak száma 12 ezer fővel csökkent; az ágazat profitermelő képessége pedig megfeleződött az előző évhez képest, mivel a nettó árbevételre számítva 3 százalék alá esett.
