BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét jön a brazil fűszerpaprika?

Valószínűleg idén is számolni kell több száz tonna fűszerpaprika importjával - osztotta meg a Magyar Nemzettel becsléseit Katona Antal, az Országos Fűszerpaprika Terméktanács titkára.

2005. május 12. csütörtök, 10:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az uniós csatlakozás után megszűnt a fűszerpaprika 42,5 százalékos védővámja, így a közösségből vámmentesen, az unión kívüli, úgynevezett harmadik országokból pedig ötszázalékos védővámmal érkezhet a fűszerpaprika. A szakember szerint a nagy felhasználókat nem érdekli a paprika eredete, ha számukra megfelelő a minőség és az ár, akkor gondolkodás nélkül az importterméket választják. Ha a hazai cégek állni akarják a versenyt, rákényszerülnek az őrlemények alapanyagául szolgáló olcsó külföldi fűszerpaprika megvásárlására.
Tavaly a terméktanács adatai szerint 35-37 ezer tonna nyers fűszerpaprika termett, amiből mintegy hatezer tonna őrlemény készült. A tavalyi, szokásosnál kisebb mennyiségből külföldre és belföldre is kevesebb jutott, ami erősíti az importpaprika jelenlétét - mutattak rá a piac sajátosságaira ágazati szakemberek. Emlékeztettek arra, hogy az import ebben az időszakban várható, hiszen a déli féltekén most zajlik a betakarítás, és mostanában kezdi elveszíteni színét a tavalyi hazai termés is, amit az importtal fel kell javítani.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet