Mint ismeretes, a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) hétfőn érvénytelennek nyilvánította az állami vasúttársaság elővárosi szerelvényekre kiírt tenderének eredményét. A közbeszerzések tisztaságát felügyelő bizottság ezen kívül 10 millió forintos bírságot is kiszabott az állami vasúttársaságra. Az indoklás szerint a MÁV megsértette a közbeszerzési törvényt, mivel az ajánlati felhívásban elmulasztotta meghatározni az ajánlatok elbírására vonatkozó lényeges részleteket.
A MÁV Rt. tudomásul veszi a Közbeszerzési Döntőbizottság döntését, ellene jogorvoslattal nem kíván élni, mivel minél hamarabb le akarja zárni a tendert. A társaság véleménye szerint a kiszabott pénzbírság méltányos mértékben került megállapításra, ugyanakkor kételkedésüknek adnak hangot számos, a társaságot elmarasztaló határozati ponttal kapcsolatban. A MÁV hangsúlyozza: a bizottság eljárási hibák miatt nyilvánította érvénytelennek a tender eredményét, illetve a Bombardier tartalmi kifogásait teljes egészében elutasította. Így például a Stadler pénzügyi alkalmasságát kétségbevonó, illetve a Stadler által megajánlott karbantartási díj kirívóan alacsony ellenszolgáltatásának megállapítására irányuló kérelmeket. Ugyanakkor tény: a Közbeszerzési Döntőbizottság úgy látta, az ártárgyalás menete nem volt törvényes. A bizottság világosan leszögezte, hogy a MÁV jogsértést követett el, amikor csak a közbeszerzési eljárás befejező szakaszában adott tájékoztatást arról, hogy az ártárgyalást árlicit formájában tartja meg, és csak ekkor közölte az árlicit lefolytatásának részletes szabályait.
