Az MNB Monetáris Tanácsának tagjai mai, kamatdöntő ülésükön két alternatíva közül választottak: a 25 és 50 bázispontos csökkentés lehetősége volt napirenden - derült ki Auth Henrik, jegybanki alelnök beszámolójából. A 25 bázispontos verzió minősített többséggel "nyert". (Mindez igencsak meglepő, mert az elemzők legfeljebb 25 bázispontos csökkentést vártak, de nem zárták ki a nullás változatot sem, miközben az 50-es vágást gyakorlatilag lehetetlennek tartották.)
A testület álláspontja szerint a dezinflációs folyamatot a munkaerőpiaci változások támogatják, a bér- és a maginfláció csökkent. Továbbra is bizonytalansági tényezőt jelent a nemzetközi befektetői környezet, illetve a külső és belső egyensúly. Ez utóbbi téren a jegybank nem lát lényeges, pozitív elmozdulás, a külső és belső finanszírozási igény hosszútávon fenttarthatatlan - véelekedett Auth.
Tavaly óta javult a külső finanszírozás szerkezete, azaz nőtt a nem adóssággeneráló tételek súlya, ám további óvatosságra van szükség, főként a belső egyensúlytalanság - az államháztartási hiány - miatt.
A testület hétfőn a költségvetési folyamatokat nem tárgyalta, ezzel kapcsolatos álláspontjukat a májusi inflációs jelentésben fejtik ki.
