BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaállamosítják az MVM-et?

Kikerülne a privatizálható állami vagyon köréből a Magyar Villamos Művek Rt., a Magyar Posta Rt., a Paksi Atomerőmű Rt. és a mostanában politikai viták kereszttüzébe került Tokaj Kereskedő Rt. a szocialista parlamenti frakció szerdán benyújtott törvénymódosító javaslata alapján. A tokaji cég ügyében egyébként hasonló tartalmú javaslatot nyújtott be ugyanaznap a Fidesz négy képviselője.

2005. április 8. péntek, 08:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NAPI Gazdaság cikke

Az MSZP-s indítvány szerint 100 százalékos állami tulajdonba kerülnének az említett cégek: az ÁPV Rt.-hez mint a tulajdonosi jogokat gyakorló szervhez tartozó társaságok közül jelenleg a törvény az állam részesedését illetően az 50 százalék plusz egy szavazatnyi körbe sorolja az MVM-et és a Postát, míg a gazdasági és közlekedési miniszterhez tartozó Paksi Atomerőműben a hatályos szabályozás egy szavazatelsőbbséget biztosító részvény (aranyrészvény) megtartását határozza meg. A Tokaj Kereskedőház jelenleg nem tartozik a tartós állami tulajdonba.

A 100 százalékos állami tulajdonlás nehezen lenne megoldható az MVM Rt. esetében, tekintettel arra, hogy a Magyar Villamosművek Rt. 199 milliárdos jegyzett tőkéjéből csaknem 1 milliárd forinttal részesednek nem állami részvényesek. Köztük a legnagyobb Budapest Főváros Vagyonkezelő Központja, de a részvénykönyvben tíznél több magánszemély neve is megtalálható (akik különböző önkormányzatok 1–10 millió forint közötti pakettjeit vették meg a kilencvenes években). Mivel az MVM Rt. nem nyilvános részvénytársaság, még nyilvános vételi ajánlat esetében sincs lehetőség a kisebbségi részvényesek papírjainak kisajátítására.

A szocialista módosító javaslat egyébként tartalmazza az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon értékesítéséről szóló törvény mellékletét: itt sorolják fel tételesen a vállalkozói vagyont. Ebben érdekes módon nem szerepel a Mol Rt.-ben meglévő aranyrészvény, ellentétben a hatályos törvénnyel. Göndör István, az egyik benyújtó lapunk érdeklődésére közölte, hogy bizonyára tévedésről lehet szó, a hibát korrigálják.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet