BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi van az agráralku hátterében?

Tízmilliárd forint idei kifizetési lehetőségének valószínűleg faktorálással történő vállalásával köttetett meg vasárnap az agrárbéke. A NAPI Online szakújságírójának elemzése a megállapodásról.

2005. március 13. vasárnap, 19:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mivel mindkét félnek voltak jogosnak tűnő érvei és ellenérvei, a demonstráló gazdák nevében fellépő agrár-érdekképviseletek és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) között - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében - megszületett alku végül is felemásra sikeredett. A gazdák kaptak is meg nem is, az agrártárca engedett is, nem is, az események azonban politikai színezetükön túl végeredményben rendkívül képletesen rávilágítottak arra, hogy ami az agrárvilágban jelenleg folyik, az nem folytatható.

Ennek ellenére - a támogatások egy részének előrehozott kifizetésén túl - a helyzet némi ,,konzerválására" utaló megállapodási elem például, hogy a mezőgazdasági üzemek bizonyos támogatásai esetében az életképességi határártéket csökkentik. Ez ugyanis jó a kis gazdaságoknak, mert fejleszthetnek, átalakíthatják termelésük szerkezetét, ám egy részüket nem óvja meg annak az ábrándnak a további kergetésétől, hogy valamikor majd versenyképesek lesznek. Nem lesznek ugyanis azok, sokan valószínűleg azok közül sem, akik most kivonultak traktoraikkal az utakra. Ennek a sokaságnak a már több mint egy évtizede megoldatlan gondja pedig a következő kormány vállát is nyomja majd, a jelenlegiét pedig biztosan, és éppen a következő országgyűlési választások előtt. Idén azonban a mostani követelésekre hivatkozva már nem, azt ugyanis a demonstráló szervezetek képviselői vállalták, hogy a megállapodás aláírását követően 36 órán belül hazatérnek és a 2005-ös költségvetési évben a megállapodásba foglalt célokért demonstrációt nem szerveznek.

Mint azt a 2005. március 13-án létrejött megállapodás aláírása után Dékány András, az agrártárca szóvivője a NAPI Online-nak elmondta, az agrártárca már elkészített megállapodás-tervezete végül kibővült 10 milliárd forint állattartási támogatás idei kifizetési lehetőségével, lehetséges, hogy faktorálás segítségévell. Ebből az összegből a sertéstartók egyedenként a pénteken tervezett 1600 forintnál többet, 1800 forintot - összesen 6 milliárdot -, a baromfitartók pedig kilogrammonként 9,5 forintot - összesen 4 milliárd forintot - kaphatnak. A keret kimerülése után a támogatást felfüggesztik.

A tárgyalások az agrártárca tájékoztatása szerint ennél a támogatási kérdésnél szakadtak meg még csütörtökön este, mivel az állattenyésztési ágazatok notifikált nemzeti támogatására vonatkozó rendeletet az agrárminiszter úgy hirdette volna meg, hogy fenti támogatásokat - bár azok 2005. január 1-től visszamenőleges hatállyal jártak volna - nem ebben az évben, hanem 2006. január 15. és 2006. február 15. között fizették volna ki - nyilvánvalóan a jövő évi agrárbüdzsé terhére.
E támogatások forrása ugyanakkor az aláírt megállapodás szerint is a költségvetés FVM fejezetében a folyó kiadás és jövedelemtámogatás előirányzat 2006. évi növekménye, s a támogatásokat elvileg az idén benyújtott kérelmek alapján az eredeti tervek szerint fizetnék ki, de előrehozott kifizetés is lehetséges, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) koordinációjában az illetékes érdekképviseletekkel való egyeztetés után. A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) 2004. évi forrásátcsoportosítása folytán felszabaduló mintegy 10 milliárd forintot - ebből csak 2 milliárd átcsoportosítása történne az NVT környezetgazdálkodás jogcím terhére - ugyanakkor a mezőgazdaság ez évi notifikált nemzeti támogatásaira használják fel, például prevenciós gyógyszerek, hatósági állatorvosi díjak, húsvizsgálati díjak, illetve agrármarketing támogatására. A miniszter azt is vállalta, hogy kezdeményezi az Európai Bizottságnál új nemzeti támogatás jóváhagyását állati eredetű hulladék ártalmatlanítására és a szalmonella mentesítés teljes baromfiágazatra történő kiterjesztésére.

Fentieken túl azért van jó néhány más, nem elhanyagolható valódi ,,hozadéka" még a traktoros felvonulásnak, már amennyiben nem választjuk el egymástól magát a demonstrációt és a tárgyaló gazdaszervezeteket, illetve a több hétig tartó tárgyalásokat. Látványosan felgyorsult - a problémamentes esetekben és a március 1-ig tisztázódott ügyeknél március 20-ig, más esetekben április 30-ig be is fejeződik - a 2004-es területalapú támogatások (SAPS) és ezek nemzeti kiegészítése (TOP UP) kifizetése.

Történtek valós lépések a gabonaintervencióra felajánlott árutömeg elhelyezése ügyében is: 330 ezer tonna intervenciós magyar gabonára például az EU külön exporttámogatást ad. Emellett a miniszter vállalta, hogy a megfelelő minőségű raktárral nem rendelkező termelők számára 500 ezer tonna gabona intervenciós átvételét biztosítja 2005. június 30-ig, mégpedig azzal az ütemezéssel, hogy április 15-ig 100 ezer tonna, április 30-ig további 100 ezer tonna, június 30-ig pedig további 300 ezer tonna árut vesznek át.
Sikerült továbbá elérni a gazdálkodók képviselőinek azt is, hogy megduplázódjon a 2003-as fagy- és aszálykárokra igénybe vett 50 milliárd forint hitel visszafizetésére rendelkezésre álló idő, ha már egyik jelentős követelésük, az adóskonszolidáció nem valósul meg köreikben is, ahogyan szerintük a nagyobb üzemeknél erre már korábban sor került. A Medgyessy-kormány egyik jelentős agrárügyi intézkedése ugyanis az volt, hogy az ágazatban adóskonszolidációs programot hirdetett. Az agrárminiszter most azt vállalta: öt évvel meghosszabbíthatóvá teszi a 2003-ban fagy- és aszálykárt szenvedett mezőgazdasági termelők kedvezményes hitelének futamidejét úgy, hogy az átütemezésre kerülő összegekhez az állami kezességvállalás és kamattámogatás változatlan feltételek mellett igénybe vehetők legyenek. Erről 2005. május 31-ig készít Németh Imre kormányelőterjesztést, illetve módosítja a 84/2003 (VII. 22.) FVM rendeletet, melynek végrehajtása az Európai Bizottság jóváhagyása után történik meg.

Az ominózus 200 milliárd forint ,,többletkövetelés" a 328 milliárd forintos idei agrárköltségvetéshez képest - aminek egy része volt fenti adóskonszolidációs kérés is - persze nem is teljesülhetett a kormányfő emlékezetes kijelentése óta, amikor elzárkózott többletforrások előteremtésétől más társadalmi rétegek kárára, például adóemeléssel. Ennek ellenére a követelés azért mégiscsak bejött: nagyjából félig, de ez is csak a látszat. Arra jó, hogy a traktorosok ne vert seregként térjenek haza falujukba. Ennek a keretnek a részét képezik ugyan a gumicsonttá vált állattartási támogatások, amelyeket végül mégiscsak idén is kifizethetnek annak, aki igényli, illetve az idén március 15-ig kihirdetendő 2005. évi SAPS-nak az a része, amely a jogosult terület esetleges túllépésére vonatkozó szabályok figyelembe vételével kifizethető az adategyeztetésre fel nem hívott termelők esetében. Utóbbi összeg a teljes 375 millió euró 2005-ös SAPS 80 százaléka, azaz a NAPI Online számításai szerint nagyjából 72-73 milliárd forint, amihez a 10 milliárd forint állattartási támogatási keretet hozzászámítva máris 82-83 milliárdot kapunk, csaknem felét a ,,belengetett" 200 milliárdnak.

Csakhogy a faktorálással előrehozott kifizetések forrása - mint fentebb kiderült - végül is a jövő évi agrárbüdzsé, a 72-73 milliárd forintot pedig - sőt nem csak ennyit, hanem a SAPS 100 százalékát, csaknem 91 milliárd forintot - utóbb az EU kifizeti Magyarországnak. Azaz az agrártárca úgy adott, hogy közben nem igazán kellett belenyúlnia a zsebébe, ami zseniális húzásnak tekinthető, figyelemmel az ügymenetet kísérő felfokozott hangulatra, nem beszélve arról, hogy ilyen fiskális nemfizető fizetés Draskovics Tibornak is becsületére vált volna.

Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter még a megállapodás előtt úgy nyilatkozott a NAPI Online kérdésére, hogy a SAPS idén kifizetni tervezett több mint 70 milliárd forintját egy kincstári számláról finanszíroznák, ahogyan a 2004-es SAPS esetében is. Erre a fedezetet a költségvetési tartalékkeret vagy hitel jelentene - , hogy melyik, arról nem nyilatkozott a miniszter. Amennyiben a finanszírozás hitelből történne, abban az esetben valószínűleg a szaktárcának is kerülne némi pénzébe a kamatteher, illetve - ha abból valamint a gazdákra hárítanak - annak egy része. Ez a konstrukció ugyanis vélhetően azt is jelenti, hogy hitel esetén a költségek egy részét a gazdálkodóknak kellene állniuk, miként a tavalyi támogatási ,,előleg" kifizetése esetében. De - mint arra fentebb utalás történt - ezt a kifizetett pénzt utólag megkapjuk az EU-tól.

A TOP UP-ot nem, azt nemzeti kiegészítésként nekünk kell állnunk, így ezt ki se fizetik, csak jövőre. Az egyezség szerint az idén március 31-ig kihirdetendő 2005-ös TOP UP-ot - szintén a jogosult terület esetleges túllépésére vonatkozó szabályok figyelembe vételével, azaz a szintén 375 millió eurónyi TOP UP ugyancsak 80 százalékát - az adategyeztetésre fel nem hívott kérelmezők esetében 2006. február 15-ig fizeti ki a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). Arra is van azonban lehetőség - hangsúlyozta Németh Imre -, hogy akik idén meg szeretnék kapni a SAPS és a TOP UP nagyobb részét, azok az uniós területalapú támogatás és a nemzeti kiegészítés együttes összegének 70 százalékához hozzájussanak már ebben az évben. A NAPI Online számításai szerint erre is vélhetően csak hitel segítségével lehetne sort keríteni, a költségekre vonatkozó feltételekkel együtt.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet