Budapest belső kerületeiben hat-nyolc éven belül kimerülnek a lakossági parkolás utcai lehetőségei – állítja Lakos Imre, a főváros városüzemeltetési bizottságának elnöke. Már most vannak városrészek, ahol a díjmentes lakossági engedélyek száma csaknem eléri az utcai parkolóhelyekét. A készülő egységes fővárosi parkolási rendszer stratégiája szerint a gondokat a vállalkozói mélygarázs-építések ösztönzésével és P+R parkolók kialakításával enyhítenék.
Jelenleg 50 ezer, közterületen kívüli nyilvános parkolóhely van – parkolóházakban, mélygarázsokban, irodaházakban, szállodákban, áruházakban –, bár ezek egy része a belvároson kívül található. Kihasználtságuk változó, de a forgalmas helyen lévők megtelnek – ha közelítik áraikat az utcai parkolási díjakhoz. Jelenleg a VIII. kerületi Pollack Mihály téren épül mélygarázs, és előkészületben van egy a nagycsarnok mögötti területen – mindkettő a 4-es metró vonala mentén. Az új metró tervezése előremutató, minden állomásánál kijelölték a mélygarázsok lehetséges helyét. Az V. kerületi önkormányzat meghirdette a József nádor tér alatti helyszínt, és még van építésre alkalmas terület a Roosevelt és az Erzsébet tér, a VI. kerületben a Jókai, illetve a Liszt Ferenc tér alatt. Egy korábbi fővárosi tervpályázat nyomán alkalmas helyszín lehet a pesti oldalon a Március 15. és a Vigadó tér, a budai oldalon a Dózsa György és a Clark Ádám tér.
