BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gazdaügy: offenzivára is jó az ozorai taktika?

Közeledik március 15., ünnepnapja az 1948–49-es magyar forradalomnak és szabadságharcnak, amelynek egyik híres csatája volt az ozorai. Ebben a csatában csekély létszámú honvéd haderővel és az ozoraiak furfangjával győztek a magyarok: ide-oda vonultak, hol itt, hol ott bukkantak fel, hogy megtévesszék az ellenséget.

2005. március 8. kedd, 07:48

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NAPI Gazdaság cikke

Így aztán az osztrákok nem mertek támadni, mivel jóval nagyobbra becsülték a magyarok létszámát a valóságosnál. Az ozorai diadalból kiindulva a magyar politikusok később is lehetségesnek tartották kisebb császári hadoszlopok fegyverletételre kényszerítését csekély létszámú rendes katonasággal, ha azt nagy létszámú nemzetőrség és népfelkelés támogatja. Ez ugyanis pusztán a régi magyar közmondás átültetése a gyakorlatba: Többet ésszel, mint erővel! Vagyis sokszor igen hasznos, ha a látszat csal. Ez a hagyomány nem veszett ki a magyar emberekből. Ozorán például a helyi tsz-t 1961–1962-ben nem máshogy, mint Ozorai Példa Termelőszövetkezetnek hívták. Idén februárban Ozoráról is jöttek traktorokkal tüntetni Budapestre. Most a tiltakozók vonulnak ide-oda a gépekkel, hogy megmutassák erejüket a miniszterelnöknek, pedig az ünnepi megemlékezések még el sem kezdődtek. Az ozorai taktika védekezésnél bevált. Az még kérdés azonban, hogy támadás esetén is hasznavehető-e...

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet