A gazdák érdeke nem az utcai politizálás, hanem a nyugodt termelés és az ehhez szükséges feltételek megteremtése, ezért az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetése úgy határozott: a tárca nyilvánosságra hozza tárgyalási ajánlatát, hogy lássák a gazdák, a lehetőségek határán belül a minisztérium igyekszik mindent megtenni az EU csatlakozással együttjáró átmeneti problémák rendezése érdekében - mondta Németh Imre sajtótájékoztatón vasárnap. Eközben a Parlament előtt csak néhány tucatnyi elégedetlen ember ácsorgott.
A szaktárca megállapodás-tervezete tisztán szakmai jellegű, amely minden gazdálkodó számára egyenlő támogatást biztosít, alapja a 14 pontban megfogalmazott petíció, a költségvetési keretek függvényében. A minisztérium nem tud minden követelést teljesíteni, de új vállalásokat is tenne. A Hajdú-Bét Rt. károsultjait az eddigieken túl nem lehet támogatni, mint ahogyan az AVOP és az NVT keretét sem növelni. Nem vállalja a tárca a közraktári hitelek meghosszabbítását sem, mint ahogyan a tárca szerint nem a kompenzációs felárat kell növelni, hanem az élelmiszerek áfáját csökkenteni. A TOP UP előleg kifizetéseket pedig csak azoknak a gazdálkodóknak lehet kfizetni, akiknél az európai uniós területalapú támogatási jogosultság megállapítható volt, a hibákat kiszűrték. A tavalyi 290 milliárd forintos agrártámogatási keretből a tegnapi nappal 260 milliárd forintot kifizettek, a kifizető ügynökség ugyanis hétvégén is dolgozott. A tárca ugyanakkor tisztességesnek tartja az idei 328 milliárd forintos agrárköltségvetést, a kormány pedig nem kíván adókat emelni azért, hogy növelje ezeket a forrásokat - tette egyértelművé Németh. Az FVM azonban egyebek mellett vállalná, hogy a 2005. évi SAPS rendeletet ez év március 15-ig meghirdeti, a 2005. évi területalapú támogatási kérelem benyújtási határidejét követő 30 napon belül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) igazolást ad ki a kérelem rögzítéséről, illetve az MVH terhére 2005-ben létszám leépítést, előirányzat átcsoportosítást nem hajt végre. Vállalná továbbá, hogy az MVH 2005. május 31-ig elbírálja a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) jogcímeire eddig befogadott kérelmeket.
További ajánlat az FVM részéről, hogy az NVT forrásainak átcsoportosítására vonatkozóan az Európai Bizottsághoz benyújtott kérelem kapcsán az egyes jogcímek közötti arányok és mértékek végleges kialakítása érdekében a demonstráló szervezetekkel egyeztet. Vállalná a minisztérium azt is, hogy a központosított bevételekből finanszírozott nemzeti támogatásokra vonatkozó rendeletet 2005. március 31-ig kihirdeti, valamint, hogy az MVH megköti az intervenciós felvásárlási szerződéseket a felajánlott és az EU előírásoknak megfelelő raktár kapacitás erejéig. Az agrárminiszter előterjesztést tenne az agrárfejlesztési hitelről szóló kormányrendelet módosítására, úgy, hogy az igénylésre jogosultak között a termelők és a termelői szervezetek elsőbbségét biztosítsa. Vállalná továbbá, hogy az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény módosítására javaslatot dolgoz ki, ami a beszerzési ár alatti értékesítés ellen hatékonyabb fellépést tesz lehetővé és az indítványt 2005. június 30-ig egyeztetésre bocsátja. Együttműködés jönne létre egy Gazdabank létesítésére is, az erre vonatkozó szakmai koncepiójukat 2005. március 31-ig juttatnák el a demonstráló szervezetek a minisztériumba.
A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter arra kérte a gazdákat, hogy bírják rá Jakab Istvánt - tárgyalódelegációjuk vezetőjét, a MAGOSZ elnökét -, ne saját politikai karrierjét építgesse, hanem a vállalja a tárgyalásokat. A minisztérium részéről erre a továbbiakban is készen állnak - Németh emiatt nem utazik el ma Brüsszelbe, ahol pedig a miniszterek tanácsa ülésén fontos témakörökről lesz szó - miután tegnap estig nem tudtak tárgyalóasztalhoz ülni. A gazdák tárgyaló hiába várták a tárca képviselőit a pénteken és szombaton megfelelő tárgyalási helyszínnek bizonyult minisztériumi háttérintézmény, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) Zsil utcai épületében, ahol különben a tüntetőket összefogó Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (MAGOSZ) központja is található, ugyanakkor ők sem mentek el a szaktárca épületébe tegnap estig. Németh Imre szerint a demonstrálók elsődleges célja nem a megállapodás, hanem a politikai forgatókönyv betartása, amit ,,egyelőre nem tudunk, hol írnak számukra". Jakab István bejelentése kapcsán - miszerint a gazdálkodóknak megrendült a bizalma a tárcában és most már a miniszterelnökkel akarnak tárgyalni - a miniszter kifejtette, hogy tegnap többször is egyeztetett Gyurcsány Ferenccel a kialakult helyzetről, a kormányfő azonban politikusokkal tárgyal, gazdasági érdekképviseletnek a szaktárcával kell. A miniszter szerint a szombati gazdanagygyűlésen elhangzott szónoklatokból egyértelműen kiderült: a demonstráció hátterében nyílt politika áll.
