BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Égető forráshiány az agráriumban

Valósak azok az okok, amelyek miatt a gazdálkodók utcára kívánnak vonulni- mondta Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara alelnöke mai sajtótájékoztatóján.

2005. február 10. csütörtök, 13:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Online érdeklődésére ugyanakkor Forgács hozzátette, az Agrárkamara nem ért egyet a tervezett demonstrációval, sőt köztes félként ezt nem is teheti meg. A tervezett megmozdulást ugyanakkor nem tekinti politikai indíttatásúnak, ennek kőkemény gazdasági okai vannak.

A kamara mai vezetői egyeztetésén is nyilvánvalóvá vált, hogy az agrárágazatban jelentős forráshiány van: az elmúlt időszak forrásai ugyanis csak a hitelállományt növelték. A tavalyi, csaknem 300 milliárd forintos támogatási keret 60 százalékát kapták kézhez eddig a gazdálkodók. Az agrárkamara véleménye szerint a Top Up-ból 50 milliárd, a SAPS-ból 60 milliárd forinttal tartozik a költségvetés a termelőknek. A mezőgazdasági termelők bíznak a miniszterelnöki ígéretben, hogy február végéig megkapják a hiányzó pénzeket, amennyiben ez mégsem következne be, az Agrárkamara szerint az uniós eljárási rend felfüggesztésével kellene kifizetni a támogatásokat. Egyebek mellett az Agrárkamara javaslatai között szerepel a gabonaintervenció felgyorsítása, a sertés-, baromfi-, és tejágazat gondjainak rövid távú állami megsegítése, illetve a SAPARD-támogatással elnyert támogatások gyorsított elszámolása, ellenkező esetben az elkezdett beruházások félbemaradhatnak a már említett forráshiány miatt.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet