Persányi Miklós levélben gratulált az új román környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Sulfina Barbu kinevezéséhez, egyben személyes találkozót kezdeményezett az aktuális ügyek megbeszélésére. A zöldtárca vezetője levelében kiemelte, hogy a két ország 2002 óta jelentős eredményeket ért el a környezetvédelmi és a vízügyi együttműködés területén. A Magyar-Román Környezetvédelmi Vegyes Bizottság 2004. novemberi ülésén meghatározták az idei év legfontosabb teendőit, különös tekintettel a határon átnyúló környezeti kockázatok megelőzésére.
A vegyes bizottság döntött egy ad-hoc szakbizottság felállításról, amely a Tisza és a Maros vízgyűjtő területén - különös tekintettel a verespataki beruházásra - méri majd fel a lehetséges környezeti veszélyforrásokat. A testület 2005 elején tartja meg első ülését, amelynek magyar társelnökét már kinevezte a minisztérium. Persányi Miklós felajánlotta Sulfina Barbunak a magyar szakemberek segítségét Románia európai uniós csatlakozási tárgyalásokon vállalt környezetvédelmi kötelezettségei teljesítéséhez.
A környezetvédelmi miniszter megismételte, hogy Magyarország nem támogatja a Rosia Montana Gold Corporation cég Verespatakra tervezett beruházását. A projekt kiterjedése, nagyságrendje ugyanis olyan jelentős, hogy nemcsak az ottani tájon ejtene súlyos sebet, hanem egy esetleges szivárgás vagy kiömlés nagy cián-koncentrációjú szennyező anyagot juttatna a Tisza vízgyűjtő területére. Persányi Miklós hivatalos tájékoztatást kért a beruházás fejleményeiről, hiszen a társaság nemrégiben benyújtott környezetvédelmi engedély-kérelméről is csupán a sajtóból tájékozódhattak a magyar szervek.
