A Népszabadság információi szerint a miniszterelnök fölkérte az érintett tárcák vezetőit - a GKM-et és a PM-et -, hogy az olaj világpiaci árának utóbbi időbeni megtorpanásának köszönhetően csak a feltétlen szükséges mértékben emeljék a gáz termelői árát, a lakossági fogyasztás áremelkedése pedig ne haladja meg lényegesen az infláció 2005-re tervezett mértékét. Így 11 százalékos körüli lesz a drágulás a nem lakossági fogyasztók számára. A lakosságot, illetve a távhőszolgáltatást ennél kisebb mértékű emelés érinti a 2003-tól bevezetett kompenzációs rendszer révén. Ismeretes, hogy azóta három kategóriára oszlik a lakossági fogyasztáshoz igazodó gázár, és ennek megfelelően különböző mértékű kedvezményeket kapnak a háztartások. Úgy tudjuk, hogy az 1500 köbméter alatti éves fogyasztási kategóriában öt százalék alatti lesz a drágulás. Az 1500-3000 köbméter közötti sávban 6,5 százalék körüli emelés várható, és a legmagasabb kategóriában lesz csak nyolc százalék körüli.
A támogatások fedezetét a Mol által befizetett többlet-bányajáradék adja, amely révén 40 százalékkal nő a támogatás összege. Az olajtársaság az idén csaknem 60 milliárd forintot fizetett be abba a kasszába, amelyből a lakossági kompenzációt fedezik. A befizetés jövőre is meghaladja az 50 milliárdot. (Az összeg úgy csökken évről évre, ahogy a hazai kitermelés is mérséklődik.)
