BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felemás eredmények az agráriumban

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) - mely holnap tartja negyedik kongresszusát - fenntartásokkal értékeli a mezőgazdaságban az EU-csatlakozás óta eltelt idő tapasztalatait - hangoztatta Horváth Gábor, a szervezet főtitkára mai sajtótájékoztatóján.

2004. december 6. hétfő, 15:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szakember emlékeztetett arra, hogy a termelők számára traumát okozott a közös agrárpolitika tavaly nyáron bejelentett reformjának több intézkedése. A csatlakozás iránti pozitív várakozás fő oka az ágazatban a kiszámíthatóság, a termelési és értékesítési biztonság iránti igény volt. Az uniós agrárpolitika szinte teljes átrendezését követelő reform, de mindenekelőtt a magyar kormány döntésével választott területalapú támogatási rendszer alkalmazása azonban nemcsak váratlan, de az árutermelő gazdaságok számára hátrányos fordulatot jelent. A magyar termelőket több más szempontból is csalódás érte. A várakozásokkal ellentétben a magyar termékek nem nyertek egy több száz millió eurós piacot, hanem gyors ütemben kiszorulnak a hagyományos piacairól is, a régi uniós országokból vámmentesen érkező áruk ugyanis szűkítik az értékesítési lehetőségeket. A gabona-intervencióhoz fűzött várakozások egyelőre nem igazodtak, a kudarcban nagy része van az agrárigazgatásnak. A MOSZ figyelmeztetése és kezdeményezése ellenére nem történt például időben intézkedés a szükséges és megfelelő tárolókapacitás létesítésére. A MOSZ egyebek mellett kezdeményezi, hogy a sertés- és baromfiágazatban jövőre az ez évi szinten maradjon meg a haszonállat-támogatás. Mivel a jövő évi agrárbüdzsébe ez nincs beletervezve, azt pótlólagos forrásokból kell megoldani.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet