Szakértők szerint ugyanakkor a helyzet felemás, hiszen egyes területeken valóban szükséges a racionalizálás. Ezzel szemben egyes közfeladatok ellátását az önkormányzatok a szűkös költségvetés miatt képtelenek a törvényben előírt létszámmal biztosítani. Az idén már az önkormányzati tulajdonban lévő, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott intézményekben történő létszámleépítésekhez is lehet hozzájárulást kapni, ami várhatóan jelentősen megnöveli a leépített munkavállalók számát.
