BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb a hiány, de ez is sok

Az egész évre várt hiány csaknem 88 százaléka halmozódott fel az első félévben az államháztartásban - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) gyorsjelentéséből. Júniusban a központi költségvetés 317,8 milliárdos deficitet ért el, ezzel zsákban van az egész évre tervezett hiány, vagyis a következő félév havi átlagában már nem lehet deficites a büdzsé.

2004. július 7. szerda, 18:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kiadásokat valószínűleg az államháztartáson belül a nyugdíjbiztosításnak átutalt nagyobb összeg dobta meg, ami a magánnyugdíjpénztári tagdíjak miatt kieső járulékbevételek pótlására szolgál. Ezzel magyarázható, hogy a tb-alapok együttesen 28 milliárdos szufficittel zárták az előző hónapot.

A tájékoztatás szerint az adóbevételek meghaladták a PM által előzetesen vártat - ez egyébként rendszeressé vált idén. Áfából 3,7 milliárddal folyt be kevesebb a tervezettnél, ami csekély elmaradást jelez ahhoz képest, hogy az EU-belépés kapcsán az import-áfából egyhavi összeg elcsúszását jelezte a minisztérium. Az viszont nem derül ki a jelentésből, hogy összesen mennyi áfa folyt be az előző hónapban. Jól alakultak ellenben a jövedéki adóbevételek, pedig az utóbbi időben e termékekről inkább negatív hírek jelentek meg: a dohány esetében az adót nem fizető illegális forgalom megugrásáról lehetett hallani, míg az üzemanyag esetében a lélektaninak nevezhető 250 forintos benzinár átlépése ösztökélhette kevesebb fogyasztásra az autózókat.
A központi büdzsé kiadásai 10 milliárd forinttal múlták felül a tervezettet: a központi szervek túlméretezett pénzfelhasználását a helyi önkormányzatok mérsékeltebb támogatása ellensúlyozta valamelyest.

Összességében a június államháztartási mérleg 5 milliárd forinttal kedvezőbb lett a prognosztizáltnál, ezzel együtt a második félévben már csak 144 milliárd forinttal nőhet a deficit, hogy teljesüljön a 4,6 százalékos hiányterv. Míg az első félévben havonta átlag 173 milliárd forint volt a deficit, júliustól 24 milliárdot engedélyez csak a fiskális pálya. Külön figyelmet érdemel a tb-alapok mérlegének alakulása, ahol egy éve még csak az éves deficit 49 százalékát érték el, idén viszont már 60 százaléknál járnak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet