Tóth Judit, a szaktárca szóvivője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a módosítás nem lenne kötelező érvényű. A tárca szerint amelyik gyártóval meg tudnak állapodni, annak termékei kikerülnek a jelenleg érvényben lévő befagyasztás alól, csakhogy az udvariassági találkozókon kívül még nem történt semmi. Egyelőre nem kezdődtek meg a tárgyalások – mondta a NAPI Gazdaságnak, Fekete Tibor a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője. A további árbefagyasztás azonban jelentős ellátási problémákat okozhat, ráadásul alkotmányos aggályokat is felvet egy ilyen határozat.
Az OEP szerint a transzparenciadirektíva kapcsán sem drágulhatnak a gyógyszerek (NAPI Gazdaság, 2004. május 5., 1–3. oldal). Az azonban kétséges, mi történik akkor, ha a gyártók támogatott gyógyszerek árait kívánják emelni. A direktíva értelmében ezt egy az OEP keretein belül működő testületnek kell elbírálni. A betegek terhei csak akkor nem növekednek, ha az árral együtt emelkedik a támogatás mértéke – az erre irányuló árképzési politika azonban még ismeretlen.
