A több mint 30 milliárdos beruházás a törlesztési díjjal, bérleti díjjal és a kivásárlás költségével együtt legfeljebb 52 milliárdos kiadást okozhat az államnak a jelenlegi szerződés szerint. A tárca úgy szeretné átalakítani a finanszírozási konstrukciót, hogy az éves törlesztési díj a jelenleginél alacsonyabb legyen, az összes visszafizetendő pénz jelenértéke kisebb legyen a szerződésben jelenleg szereplő összegnél, mindezt hosszabb futamidővel kívánja megvalósítani a tárca.
A kulturális tárcához tartozó intézmények kiadásai átlagosan 2,8 százalékkal mérséklődnek. Az elvonások a dologi kiadásokat, valamint a felhalmozási és beruházási kiadásokat érintik, az intézmények működését nem veszélyeztetik - hangsúlyozta az államtitkár. Az intézmények finanszírozására eredetileg szánt 30,165 milliárd forint így 29,3 milliárdra csökken, ami 3 százalékkal haladja meg a tavalyi előirányzott költségvetést. A nem intézményi kiadások csaknem 20 százalékkal, 9,5 milliárd forinttal csökkennek. Ennek zömét a Millenniumi Kulturális Központra jutó költségek átütemezése teszi ki. A fennmaradó részt uniós (Saphard program) és magán (PPP konstrukcióban megvalósuló beruházások) forrásból kívánják pótolni. Összességében így a 78,7 milliárdos költségvetés 68,4 milliárdosra apad, ami 6,5 százalékkal jelent nominálisan több pénzt, mint a 2003-as büdzsé.
