Legkésőbb a jövő hét elejéig a raktáron lévő, olcsóbb termékeket értékesítik az üzletek. Ezt követően már a január elsejétől jelentősen megnövelt adótartalmú termékek kerülnek a polcokra. A kereskedőktől származó információk szerint a másik nagy gyártó, a Philip Morris Magyarország Kft. még nem adta közre új árlistáját. A szintén kedveltnek számító, magasabb árkategóriába tartozó termékek, így a Pall Mall és a Multifilter ára várhatóan 415 forintról 470 forintra növekszik és a 505 forintos cigaretták, mint a Kent, vagy a Marlboro 560 forint körüli áron lesznek kaphatók.
A cigaretták jövedékiadó-tartalma január elsejével 35 százalékkal növekedett. Jelenleg a tételes adótartalom - amelyet a gyártók ezerszálanként fizetnek - 6450 forint, a százalékban számolt közteher pedig - amelyet egy doboz fogyasztói ára után kell fizetni - 23 százalékra nőtt. A NAPI Gazdaság számításai szerint így egy pakli - immáron 415 forintos - cigaretta adótartalma 224,45 forint. Ugyanakkor a rendelkezésre álló számok szerint az új fogyasztói árból kalkulálva a jövedékiadó-növekmény mindössze valamivel több mint 30 százalékban érvényesül. Tehát a gyártók a maradék öt százalékot továbbra is átvállalják. Így az év további részében nem kizárt egy újabb, a jelenleginél kisebb árnövekedés, amely után a fogyasztói árra vetítve a termék közterhe 51-52 százalék lesz. Az uniós követelmények szerint egy doboz cigaretta jövedékiadó-tartalmának el kell érnie az 57 százalékot vagy ezer szálra vetítve a 64 eurót, amely dobozonként 1,28 eurós adótartalmat jelent. Az uniós fizetőeszköz jelenlegi árfolyamával számolva ez 335 forint körül van. Ehhez képest a közkedvelt márkák adótartalma 224,45 forint, vagyis még messze elmarad a követelményektől.
A Pénzügyminisztérium a 2004-es költségvetésben átlagosan 10 százalékos cigarettaforgalom-visszaeséssel számolt (NAPI Gazdaság, 2003. október 14., 4. oldal), míg a gyártók nem tartják kizártnak a 20 százalékos csökkenést sem. A legforgalmasabb hipermarketek dohányboltjaiban egyelőre nem tapasztaltak forgalom-visszaesést, ugyanakkor a legárérzékenyebb vevőkörrel rendelkező trafikok némelyike már 25-30 százalékos forgalomcsökkenést szenvedett el, leginkább azért, mert szerintük élénkült a feketekereskedelem és a fogyasztók decemberben nagy mennyiségű terméket vásároltak fel. A kis trafikok forgalomváltozását általában némi csúszással követi a piac többi szereplőjéé is.
A fogyasztás csökkenése közegészségügyi szempontból kívánatos, a dohányzás okozta ártalmak visszaszorulásával jelentős költség takarítható meg a társadalombiztosításnál, ám a Dohányboltosok Országos Egyesülete szerint a feketepiac látványos élénkülése miatt nem csökken szignifikánsan a fogyasztás. Szerintük már olyan helyeken is megjelentek a feketézők, ahol eddig nem árultak. A helyzet december óta romlik és a kis boltosok egyelőre nem látják, hogy az illetékes szervezetek tennének valamit az ügyben.
