BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cigifüstből él a büdzsé

A környezetvédők nagy bánatára a dohányosok és az autósok menthetik meg a vám- és pénzügyőrséget (VP) attól, hogy a tervezettnél kevesebb bevétellel kelljen az államkasszához járulnia idén.

2003. október 22. szerda, 08:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mind a 2003-as időarányoshoz, mind a tavalyi időarányos teljesítéshez képest elmaradtak a VP-hez idén befolyó bevételek, ennek okát azonban számításaink szerint nem a szervezet hatékonyságának csökkenése, hanem tervezési hibák okozták. A szeptember végéig elért 1711 milliárd forintos bevétel az éves terv kevesebb mint 73 százaléka, az időarányoson felül csak a dohány és a szőlőbor utáni jövedéki adó, az importra kivetett fogyasztási adó és a környezetvédelmi termékdíjak befizetői teljesítettek. E három tétel aránya azonban nem éri el a VP összes bevételének 13 százalékát.

Még rosszabb lenne a helyzet, ha év közben nem emelkedik a dohány jövedéki adója, valamint nem száguldana a gépjármű-import. A VP tájékoztatása szerint a jövedéki termékkörben a tervezett bevételekhez mérten nincs elmaradásuk, a vélelmezett üzemanyag-turizmus és -fogyasztás sem változott számottevően az előző évhez képest. A kimutatások szerint elsősorban Ukrajna és Románia benzinkútjainál állnak szívesen sorba a magyar autósok benzinért. Az üzemanyag-forgalom növekedésében komoly szerepet játszik a gépjárműpark bővülése, amit a kereskedők tapasztalatai mellett az import után fizetett fogyasztási adó dinamikus emelkedése is igazol.

Folytatás a szerdai NAPI Gazdaságban

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet